Minyde, Matěj: Příběhy Poděbrad

Polabské muzeum (Poděbrady, Česko), sign. H 19.182, 57 f. Editor Timofejev, Dmitrij. Ediční poznámka

[Generovaný obsah]

viděti nebylo, vrch ustavičně co husté krupobití házel, škváry tak nazvané láva, a teprv pátý den, když kouř ulevil, spatřen byl svět nový, neb vzláštně v těch místech, kde slavné dvě města, totiž Pampej a Herkulanum, stály, byly vysokými vrchami zasypané a krajina tu celé čtyři míle vlaské zjinačená.

Spisovatel div zaznamenal, že žádný s těch všech míst života neobnesl a v těch obouch městách veliké bohatctví skázu vzalo, neboť zemětřesení až na 49. stupeň slovanům se vstahovalo a veliké škody působilo, což patrně okazuje, že jest to one položení mezi Královými Vary a Hradcem Královém, neb jak usoudil pan astronom David, když o tom s ním zde na Poděbradech rozmlouváno bylo.

Aby pak náš čtenář také toho správu obdržeti mohl, kterak se zase ty obě zasypané města nalezly, chci v tom takto posloužit. Nad tím městem Herkulanum stala ves Partici, kdež princ Elbef svůj letní palác ustaven měl. Ten chtěji skusiti, zdaliž by se zde nějaká studnice vykopati mohla, kázal v roku 1696 hluboko do země kopati. Když pak již byli na čtyřceti loket zhloubí, okázal se najednou mramorový piramit. Uznatelové hned schledali, že to nějaká věž od města Herkulanum býti musí. Princ nelitoval také žádného nákladu, kopalo se hloubě, až se skutečně dovnitř věže a konečně níž až na klenutí dostali, které dyž se protlouklo a někteří smělejší dolů spustili, nalezen byl římský theatercizojazyčný text se vším tak jako co kde tenkráte leželo, když neštěstí to se přihodilo: šatctvo rozličné, hleby, ořehy i také vinné rozničky, však ale sírou kůrovou obtažené, nástroje hudební, nádoby od zlata i stříbra a tak dále.

Od toho času kopalo se dále a zase veliké bohatství se nacházelo, vzláště pak hrám bohyně Venus nalezel se v roku 1740 a v něm tři fikurky alabastrové, totiž Venus, Erres a Juno. Od těch dozvěděl se churfürst saský Augustus, který pojav [s]text doplněný editorem sebou svého výborného malíře Rafael Meinz, tam na cestu se vydal, ty tři fikurky za 60 tisítc tolarův odkoupil, [s]text doplněný editorem sebou na Drážďany přivezl, které tam v tak veliké uctivosti jsou, že jediné podívání na ty samé jen písebným povolením samého churfürsta dosáhnouti se může. Nyní jsou obě ty místa skůro docela vykopané a vzláště v Pompeji na domě radním nalezen byl kruchem za krk zapnutý člověk,

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 19 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).