[lékařský sborník z knihovny knížat Czartoryských]

Biblioteka Książąt Czartoryskich (Krakov, Polsko), sign. B 1497, 19–272. Editoři Černá, Alena M., Voleková, Kateřina. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

[Generovaný obsah]

Prvá věc jest dobrého povětřie hledati, zlého sě chovati. Druhá věc jest skrovnost na pití a na jédle, aby to bylo čisté a zdravé. Třetie věc jest sličné odpočívanie a múdré hýbanie svým životem a oblovánie. Čtvrtá věc jest vhod spáti a vhod bdieti. Pátá, aby sě člověk choval, aby nebyl velmi tvrd v životě ani velmi měkek. Šestá, varovati sě přielišného smutku i přielišného veselé, toť jest těch šest věcí, ktož je má na paměti, ten bude zdráv, protož o každé věci ten mistr zvláště učí, kterak činiti má.

Najprvé o povětří. A tak praví, všelikého povětřie nejasného a nečistého sě chovati, leč bude smrduté, leč nesmrduté. A protož když jest jasné, zákon ráno vstáti, ale mračné, zákon dlúho spáti. A najviece varovati sě smradu bahenného, jakož bývá na močidlách. A také smradu mršieho, od tohoť sě zarozují tajné nemoci v životech šlechetných. A protož, ktož chce od sebe ten smrad zapuditi, ten drž oman, rozžije v ustech.

O druhém, to jest o pití a o jedení, učí, aby vždy člověk přěd obědem i přěd večeří málo podělal neb málo pochodil neb pojezdil, a když přijede, příde mu žádost k jedení. Tehdy ihned jez, nic neodvlačuje, a vždy vstáti od stola, tak málo lačno jsúce. A tak nižádného ovoce na čtítrobu nejiesti pro jeho náhlé povětřie a požitie a v nohy obrácenie. Ale po krmiech muož hrýzti ovocě syrové, avšak skrovně nebo s chlebem. Také sě vždy držeti dobrých krmí, jakož sú kuřenci, kozelci, řeřábkové, kuroptvy, bažanty i jiné maso času svého, také sě varuj studených krmí, točíš od mléka, také na ižádném obědě mléka a ryb spolu nejez, nebo to praví mistr Avicenna, že člověk bývá od toho často malomocen. Také když sě opieš, na to pitie nic nejez, leč by sě velmi chtělo. Neb také chtěnie bývá z pomyšlenie. Také voda vadí na lačný želudek píti, nebo voda věčnú žádost jedení uhasí. Ale vždy pí čisté pitie a kalného sě varuj. Také na sytý žaludek mnoho nespi, ale radějie sě procházěj. Také vězte to, že čím jest lepšie pitie, tiem jest ihned po obědě píti škodnějšie. Jakož praví mistr Avicenna, že to silné pitie poráží nepožitú krmi svú mocí a tudy životu uškodí. A také létě muožete studené krmě

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 6 měsíci a 3 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).