[F5r]číslo strany rukopisuhlava bolela od hlízy za uchem, učině nejprv, co k tomu náleží, podlé rady svrchu dané, obvazuj ji vodami růžovou, diviznovou a koprovou. Jiných vod studících zanech. Aneb vezma semence sveřepného, některé jaderko břeskvové a trochu bílého kadidla, to ztluc, a růžovou vodou rozpustě, tím obvazuj.
Žížeň
Když horkost a žížeň nemocného trápí, měj pílnost, aby v tom pokoji, kde leží, chládek povlovný byl a horkými oděvy přioděn nebyl. A tak času letního muožeš vrbí mladistvé ráno uřezané, ruoži, fiolu aneb réví zelené po zemi stláti, buďto také čerstvú vodou často kropiti. Neb od takového pohodlí duchové srdeční čerstvosti nabudou. Také pro svlažení oust, hrdla i všeho těla muožeš užívati ruožového aneb fiolového julepu, vody ječné prosté, vody skořicové [F5v]číslo strany rukopisua jiných vod pálených s sirupem citrimatovým aneb z šťavy štěvikové udělaným temperovaných etc.cizojazyčný text
Pakli by usta příliš prahla a prýmu se obával, vyplakuj a vymejvej je často vodou čerstvou, přičině k ní maličko octa, a po vymytí dej jazyk vystruhovati a vočišťovati. K tomu také velmi prospěšné jest, aby vzal lístí zelené z réví aneb z některého stromu, a to v oustech držíc, sem i tam překládal, a když by bylo teplé, aby na to místo jiné vzal čerstvé, to jazyk i usta velmi pěkně svlažuje. A muožeš to lístí v ruožové vodě chovati.
Dávení
Šetř pílně, jestliže by při počátku nemoci dávil se kdo vlhkostmi škaredými žlutými, zelenými aneb černými, aby mu toho po jednú náhle nezastavoval, leč by toho příliš mnoho chtělo býti a ten nemocný že by od toho mdlil, tehdáž muožeš zbrániti. A když by ta [F6r]číslo strany rukopisupotřeba před rukami byla, vezmi jalovec, protluc jej a přivaž k lokti na levé ruce. Na žaludek také často přikládej flastr z masti z chlebových kůr (jak se v apatékách děla), kterýžto netoliko tracení zastavuje, ale žaludka i střev posilňuje. Aneb vezmi balsán, mátu, ruoži, koření benediktového, simě koliandrové, kutny suché a zvař to spolu v červeném víně a v octě. Tim horkým topenici polévej a tlučenými hřebičky posejpej a tak horkou na žaludek přikládej.
Do vnitřka muožeš toho sirupu požívati
Syr. masticinicizojazyčný text
De mentha, anacizojazyčný text 2/1 1.
De rosis sicciscizojazyčný text 2/1 1 5.
Aquae melissae decoctionis masticiscizojazyčný text 2/1 5.
Misce, fiat pociocizojazyčný text
Ten sirup máš po třikrát aneb po čtyřikrát pořád, co muožeš nejteplejší, vypiti.