Vočehovský, Jan: Krátkej spis o morové nemoci…

Prostějov: Günther, Jan, 1552. Knihovna Národního muzea (Praha, Česko), sign. 28 G 26, A1r–G3r. Editor Černá, Alena M. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

[E2r]číslo strany rukopisu

Na kz…torzovité slovo

Jestli se pak vyrazí na kyčle neb ven z nohy, místo panenské žily dej zatíti denní žilu ven z nohy při tom druhém kotníku aneb dolejí u malého prstu. Pakli by s vobou stran byla, pouštěj radějí na pravé straně podlé naučení daného.

O pouštění baňkami

Ten pořádek o pouštění žil má se také zachovávati při pouštění baňkami u těch lidí, jimžto žil pouštěti nenáleží, jakožto místo hlavní žily[o]žily] zily, když by toho potřeba byla, muožeš sobě dáti zadu na krk baňky vsaditi. Místo baziliky aneb mediány zadu na plece mezi lopatkami. Místo střmenní a panenské žily zadu na zadek baňky sázeti. A tak podlé náležitosti krev vytahovati, a to ne v lázni, ale doma. O tom jest prvé nětco v první radě prvního rozdílu povědíno.

Kdož by pak podlé té rady nechtěl se zachovati a pouštěti, neb snad v první čas zameškal by, že by již pouštění [E2v]číslo strany rukopisunemohlo býti platné, nechať se v té věci jinak opatří podlé naučení v třetí radě a pořádně v jiných sepsaného[p]sepsaného] ſepſáneho.

A vždy na to sluší pamatovati, poněvadž v této nemoci netoliko vlhkostí porušení bejvá, ale také i duchuov nakažení a rozpálení, aby povětří v pokoji, kdež nemocný leží, vždy bylo čištěno a slušně napravováno, jimž by se duchové obvlažovali, a posilňováli, o čemž nahoře místy svými dosti praveno.

Druhá rada druhého rozdílu

Po krve pouštění asi po hodině má se nemocnému dáti trochu jísti pokrm dobrý snadného zažití a kterýž by žaludek silil, jakožto kuřátko s agrestem aneb s limouny připravené a jiné, k těm podobné věci.

Třetí rada druhého rozdílu

[E3r]číslo strany rukopisu

Potom po několika hodinách (však kdyby se nemoc rozmáhala a nemocný velmi mdlel, tehdy spíše, a sic déle po jidle) má takové lékařství přijíti, které by porušenou krev čistilo a jí příliš zevříti bránilo, srdce aby ochlazovalo a pomáhalo mu jedu odháněti i před ním je ochráňovalo, vlhkosti k porušení náchylné vysušovalo, též což by jedovatého bylo, potom ven hnalo, a kteréž by vší svou vlastní mocí duchům životním sloužilo a jich posilňovalo. Nebo jed těm duchům, jenž při srdci sou, z vlastnosti a přirození svého velmi se protiví. Tyto kusy jmenované jsou při hojení této morové nemoci velmi potřební, a které lékařství jich nemá, darmo se na ně bezpečiti. A protož poněvadž tato nemoc krátké roky dává a přiměří žádného nečiní, i má se každý takovým opatřiti lékarstvím a je vždy před rukama pohotově míti, kteréž by netoliko ty moci mělo, ale k tomu velmi rychlého skutku a hbitého

X
ožily] zily
psepsaného] ſepſáneho
 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 7 měsíci a 1 dnem; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).