vznesl, že má v své spravedlivosti náležitě opatřen býti. Pročež i na rathúzích na místě purgmistrově sám osobně sedával.
Léta Páně 1407. přijel král Václav do Budešína, a posadiv se na místo purgmistrovo, slyšel při mezi soukeníky a konšely (nebo před tim soukeníci, zrotivše se s jinými řemeslníky, zbouřili obec proti panuom radním, a smetavše je z ouřadu, jiných na místa jejich nasázeli) a vyrozuměv, kdo původové té bouřky byli, do osmnácti jich stínati rozkázal; jiným na přímluvu králové životy daroval a je s ženami i s dětmi z království vypověděl. Odtud se obrátil do Gerlice, kdež také obec s ouřadem nebyla na jednom stání. Ale Gerličtí, majíce správu, jak jsou Budešínští přísně potrestáni, časně sobě usrozuměli, a nedočekavše krále, sami se o všecky nevole a různice přátelsky srovnali a smířili. Potom, zavoláni jsouce před krále sedícího na místě purgmistrově, zdali by co jedni proti druhým sobě stěžovati a vznášeti chtěli, odpověd od sebe dali, že jedni na druhé nemají co žalovati a že se spolu v lásce a svornosti dobře snášejí. Tudy sami sebe i obec při svobodách svých zachovali a pokutu od sebe odvrátili. Felix quem faciunt aliena pericula cautum.cizojazyčný text
Někteří chtějí tomu, že i do Vratislavě za touž příčinou jel a tam též bouřlivé měšťany ztrestal. Ale v kronice slézské poznamenáno nacházím, že teprva léta 1418. na den sv. Arnolfa obec vratislavská zbouřivši se na pány své udeřila, rathauz vybojovala, šest konšelův okny dolů a sedmého s věže svrhla. Císař Zikmund potom léta 1420., přijev do Vratislavě, pokutoval ty buřiče, a dav jich do 24 stínati, mnohé zvypovídal a statky jejich k obci obrátil. Kteréžto přísnosti ulekše se Pražané, zprotivili se mu, a kdež prvé po ulicích sloupy vykopali a řetězy složili k rozkazu jeho, tu zase dva zavěsili, strojíce se k bránění, kdyby na ně mocí sáhnouti chtěl, což se i stalo. Nebo i oni též zbouřivše se, zvláště na Novém Městě, léta 1419. na den sv.