Studnice života

Praha: Melantrich z Aventina starší, Jiří, 1554. Knihovna Akademie věd České republiky (Praha, Česko), sign. TH 1305, A2r–Aa8v. Editoři Sedláčková, Anna, Timofejev, Dmitrij. Ediční poznámka

Při vzniku edice byla použita data a nástroje, které poskytuje Vokabulář webový (<https://vokabular.ujc.cas.cz>) v rámci výzkumné infrastruktury LINDAT/CLARIAH-CZ (<https://lindat.cz>) podporované Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky (projekt č. LM2018101).

[Generovaný obsah]

David v žalmu začátek komentované pasáže78.konec komentované pasáže: „Nezpomínajž nepravostí našich starých brzce. Ať nás předcházejí milosrdenství tvá, neboť chudí učiněni jsme příliš. Spomoz nám, Bože Spasiteli náš, a pro slávu jména tvého, Pane, vysvoboď nás a milostiv buď hříchuom našim pro jméno tvé.“ Předkem žádá odpuštění hříchuov, aby skrze milost Boží spasen býti mohl. Potom žádá, aby se Buoh více hněvati neráčil: „Avšak vždy k tomu přičiň, staň se vuole tvá svatá.“

Aniž sobě lépe poraditi můžeme, kromě což ten věrný všemohúcí a plný vší dobroty Otec náš dává, kterýž nikdá očí svých od nás neodvracuje, ale o nás se vší pilností pečuje, jenž i vlasy hlavy naší v počtu má a všecky věci obživuje, posilňuje, občerstvuje, ochraňuje, odívá, zachovává a opatruje daleko lépe, začátek komentované pasáženežli bykonec komentované pasáže toho stvoření žádati mohlo (Matouš začátek komentované pasáže6.konec komentované pasáže a v začátek komentované pasáže10.konec komentované pasáže).

Troje věci člověka při skončení ukrutně znamenitým strachem trápí, totiž hřích, smrt a peklo, neboližto věčné zatracení.

Hříchové.

V nichž jsme život náš zle a hanebně zmařili a jimi i Pána Boha všemohúcího, tudíž i bližního našeho těžce rozhněvali. Ti, když nám ležícím na smrtedlné posteli na mysl s velikou bázlivostí příjdou. Tu se tepruv zlé věci počínají, jakož svatý Pavel k Římanuom v začátek komentované pasáže2.konec komentované pasáže kapitole předpovídá: nemilost, hněv, zámutek a uzkost na každou duši člověka, kterýž činí zlé věci.

Smrt.

Přirození náše nerádo od tohoto bydla umírá. Tu se již rozličné těžkosti rozmáhají v srdci, kterýchž žádný jazyk vypraviti nemuože. Mdlé a zoufalé přirození vždycky se bojí, že jsouc do země zakopáno nikdá zase nepříjde k obživení. Již se domnívá, že jest s nim pozdní a stracená věc.

Peklo, neb zatracení.

Ty dvě věci když na oči příjdou, tu se tepruv člověk obává, aby již dokonále od tváři Boží zavržen nebyl a že tu jiného nic není nežli věčná smrt. Kdož chce před ukrutným soudem Božím dostáti, teď musíme silní býti. Potřebí nám zmužilého srdce, aby žádné místo dáno nebylo lehkomyslnosti a zoufání.

O najdobrotivější Bože Otče všemohúcí, prosím daj a spomoz, abychom jsouce ještě za zdravého života bázni tvé se učili, slovo tvé svaté ctili a je milovali, tebe jakožto hlavu všeho našeho činění v umysl náš brali a abychom na tu poslední hodinu pamatujíc se odíli a opatřili a spaseni býti mohli jako dobrotiví a bojící se

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 25 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).