O zachování starožitného jazyka českého a vzdělání jeho

Praha: Schumann, Jan, 1615. Národní knihovna České republiky (Praha, Česko), sign. 54 C 152/1615, 235–242. Editor Černá, Alena M. (Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.). Ediční poznámka

Edice vznikla s podporou dlouhodobého koncepčního rozvoje Ústavu pro jazyk český AV ČR, v. v. i., RVO: 68378092.

Práce používá také data a nástroje, které poskytuje Vokabulář webový (https://vokabular.ujc.cas.cz/) v rámci výzkumné infrastruktury LINDAT/CLARIAH-CZ (https://lindat.cz) podporované Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky (projekt č. LM2023062).

[240]číslo strany rukopisuvyučovaly, aby to nyní ještě i budoucně v tom předešlém dobrém spůsobu zůstávalo, a jiní cizího jazyku správcové školní, kněží a kazatelové, kteříž by česky neuměli a nekázali, tam uvozováni a dosazováni nebyli. Vnově však vystavené kostely a školy v to nepotahujíc.

A jestliže by kde od těch nahořejmenovaných desíti let tak vnově na takové fary neb školy Němci dosazení byli a cizím jazykem kázali, tehdy aby takoví všichni do nejprv příštího svatého Jiří odtád vybyti a na místě takových kněží, kde pod jednou, tu od pana arcibiskupa, a kde pod obojí, tu od pana administratora a konsistoře pražské, i také správcové školní Čechové dosazení byli. Pakli by se toho od kterýchkoliv kolátorův do toho času nestalo, tehdy aby jeden každý z ních pokuty patnácte set kop grošův českých propadl, na ten spůsob: jeden díl tomu, kterýž by to vyhledal, druhý k zemi a třetí do špitála. Z kterýchžto patnácti set kop grošův českých ten, kdož by to vyhledal, do soudu komorního Království českého vznésti má. A týž soud komorní žádných hojemství straně pohnané dávati nemá, nýbrž má ihned, jakž by na ten půhon přišlo, strany vyslyšeti a spravedlivou vejpovědí poděliti. Též mezi stranami škody vyzdvihovaný býti nemají.

[241]číslo strany rukopisu

A jakož jistá správa se činí, že by některé osoby z stavův i také lidu obecného mezi sebou se zavázali, aby při shledání jich společném žádný jazykem českým nemluvili, což na veliké zlehčení a potupu jazyka našeho českého se vztahuje. Protož jsou se o to tak snesli, kdož by koliv ten a takový byl, jsa obyvatel tohoto království, že by jazykem českým (umějíc jej) mluviti nechtěl a jiné též od mluvení českého odvozoval, aby v zemi trpín nebyl, nýbrž v půl létě pořád zběhlém ven z země se vystěhovati povinen byl. A pokudž by toho neučinil, tehdy aby jako rušitel obecného dobrého dále žádných práv a svobod království tohoto užívati nemohl.

A poněvadž se to také vyhledalo a našlo, že v některých místech zde v Království českém, zvláště v městech Pražských, německého národu lidé obcí[4]obcí: Obcy německou se jmenují, ješto v Království tomto českém o žádné jiné obci mimo obec českou se neví, a jak od J. M. C., tak ani od Jichmilosti slavné a svaté paměti předkův J. M. C. jakožto králův českých nikdá vysazená a dopuštěná nebyla a není, ani v Zřízení zemském a Právích Království českého žádné zmínky o obci německé se nenachází, protož na tom jsou se všickni tří stavové snesli, aby toho na budoucí časy nikoli nebývalo a nějaká obec nová[a]nová] Nowa v krá[242]číslo strany rukopisulovství

X
4obcí: Obcy
anová] Nowa
 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2024, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2024, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2024, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 18 lety, 5 měsíci a 10 dny; verze dat: 1.1.26
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).