[Kuchařka]

Knihovna Národního muzea v Praze (Praha, Česko), sign. I H 51, 1r–56v. Editor Černá, Alena M. Ediční poznámka

[Generovaný obsah]

[1r]číslo strany rukopisu

Chceš li mieti červenú šalši, vezmiž šípky ruožené a ztluc v moždieři, rozpustě octem dobrým a naklada zázvoru a skořice, budeš mieti dobrú šalši. Ale proceď to skrze sítko nebo plátno, jádra vybeř, jediné kožky ztluc.

Počíná se spis o krmiech, kterak mají dělány býti, a najprvé o zadušenině

Najprvé odpéci a osoliti a jíchu z řeckého vína učiniti a z bielého chleba, usušiti čistě černě, pak ji tlúci s řeckým vínem neb třieti, v pánvi rozpustiti s vínem a procediti, skrze hartuch protáhna, přistaviti k ohni a vložiti ty ptáky tam, aby vřeli, i dajž kořenie – pepř, zázvor, skořice, květu nemnoho. Dajž do nich cukru nebo medu, aby sladko bylo, a zdá liť se, maličko přisol. A potom povaře, coť by se zdálo, do nového hrnce vlož, aby čistě vystydlo.

Zadušenina z vymena

Vezmi vymena, přistav je, ať vrú. A když uvrú, namiesto přebeř je a [1v]číslo strany rukopisuzsekaj čistě koséří, dajž kořenie všecka. Potom zsadiž je s žlútky čistými, pak nařeže mandlov a řeckého vína zpera, dajž do toho, a zdá liť se, přisol. Peciž v másle neb v sádle. Potom udělati na ně jíchu z řeckého vína v moždieři a přidaj topénku z bielého chleba, pak rozpusť dobrým vínem aneb vlaským, protiehniž skrze hartuch. Potom tam daj čistého medu nebo cukru, pak ta vymena zřezaná vlož tam, ať vrú, a zdá liť se, přisoliti. A když všecka kořenie dáš, krom šafránu, schovajž.

Zadušenina z rakuov

Najprv přistav je, ať zevrú, přisol je[a]je] gim, pak oceď je a oblup jim klepeta aneb samy kožky, sekaj to kosieřem, nařežiž k tomu mandlov, řeckého vína a zpec, směsiž to spolu, dajž pak kořenie všecka, dajž k tomu žlútkov surových, aby se mohlo držeti, a vespiž mandly a řecké víno, prosekajž to spolu, jest li v sobotu, pec v másle. Pakli jiného dne, tehdy

X
aje] gim
 
logo ÚJČCopyright © 2006–2022, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2022, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2022, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 15 lety, 8 měsíci a 28 dny; verze dat: 1.1.21
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovyStrategie AV21
Web byl podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projekty č. LM2018101
(LINDAT/CLARIAH-CZ) a LM2015081 (RIDICS).