ciesaře, protože ste uzdravitele a spasitele všeho světa Ježíše na smrt odsúdili a ukřižovali, jenž jest nemocné uzdravoval a mrtvé křiesil.“
Kapitola šestá, kterak Voluzián, pojem Veroniku s obrazem Kristovým a Piláta jatého, vrátil se do Říma a tu jest uzdraven ciesař.
A ty věci skonav a zpósobiv, sebral jest oděncóv zástupy a s hlukem rytieřóv, a vzem Piláta a tu ženu s obrazem s sebú, i vstúpi opět na lodí; kterážto i Bazilia slove. A ta žena s obrazem Jezukristovým byla jest na lodí, aby plula s nimi do města římského. A po devieti měsieciech přijeli sú do Říma s Pilátem a s jeho rytieři.
Tehdy v túž hodinu zvěstovachu Tiberiovi ciesaři příjezdu Voluziána. A všed Voluzián, vstúpil jest před ciesaře Tiberia, i pokloni se jemu i vyrozpravi jemu všecky věci pořád, které sú sě o Kristovi v Jeruzalemě dály. A kterak jest pro nečasie moře nemohl sě dlúho vrátiti. I vece Tiberius: „Proč si pak nezahubil Piláta?“ Odpovědě Voluzián a řka: „Šlechetnosti vašie bál sem sě rozhněvati a toho učiniti, avšak přivedl sem jeho u vězení s sebú okována k vašim šlépějem.“
Tehdy Tiberius ciesař rozhněvav sě a hněvem naplněn sa, aniž je dopustil Pilátovi před se přijíti, ani kdy tváři své viděti, ale vydal jest odsudek na něho a řka: „Vařeného vodú a ohněm nejez!“ A odsúdiv jeho, káza jemu obočie obřezati a ihned káza jeho vésti na púšť k městu jednomu, jenž Ameria slovieše, a tu jest v žalář vsazen. I byl jest tu až do prvnieho léta Gaia ciesaře, kterýžto byl jest po Tiberiovi ciesaři. A ten také Gaius toliko zlého Pilátovi činieše, že již viec trpěti nemoha, i zabi sě sám svú rukú.
Ale co jest pak Voluzián, když jest byl přivedl Veroniku, učinil? Přistúpiv k ciesaři Tiberiovi, řekl jest: „Věz, pane milý, kterak jednu ženu uzdravil jest Ježíš, kterážto pro miloště jeho obraz kázala sobě namalovati podobenstvím jeho. A tať jej chová a tuť sem já ženu, pane, ke zdraví tvému s tiem obrazem přivedl. Neb ta žena opustivši všecko sbožie své, brala sě jest po obrazu boha svého, řkúci: ,Nepustímť života mého a naděje spasenie i síly duše mé, ale kdež