Věník fíkový, to jest Zastření aneb výmluva všelikého opilce…

Praha: Jiří Černý z Černého Mostu, 1588. Strahovská knihovna (Praha, Česko), sign. AC XI 81, 1r–108r. Editor Zápotocká, Pavlína. Ediční poznámka

[92v]číslo strany rukopisukoflíku královně a poroučel ji dopíti řkouc: Ty jsi také v lázni byla a skrz velikou horkost jsi mdlejší učiněna, protož vypí ostatek. A když nechtěla pravíc, že se jí nechce, on dobyl meče svého, s pohrůžkou zabiti jí přinutil, že jest to dopíti musila. Kteřížto po malé chvíli oba dva, jsouce jedem stráveni, oduli se a bídně zemříti musili. Alb. Crantius.

I Korintum 5., 6. kap.: Neopíjejte se vínem, v němž smilstvo jest, neb ožralci, smilníci, cizoložníci etc.cizojazyčný text královstvím božím vládnouti nebudou.

18.

Andobundus, tak řečený král [H9r]číslo strany tisku[93r]číslo strany rukopisuenglický, ten na pankétu tak mnoho jedl a pil, že hned od toho náhlou smrtí umřel. Rauisius.

Ekleziasti. 38. kap.: Synu můj, nepřeplňůj se všelikými pokrmy lahodnými a nejez lakotně, nebo přílišné jedení uvodí na člověka nemoc a nesytý žrout trpívá žření v břiše. Mnozí se obžerstvím o hrdlo připravili, ale kdož se střídmě chová, dlouho živ bývá.

19.

Pompilius, král polský, pojavše sobě manželku, vydal se na rozkoš světa tohoto, že toliko hodoval, kvasil a vínem najlepším se připíjel, až z toho i rozumu zdravého pozbejval. Tehdy [H9v]číslo strany tisku[93v]číslo strany rukopisumanželka jeho častokrát jej nabádala, aby strejce své (kteříž byli na místě jeho, dokudž ještě věku dospělého nedošel, království spravovali) otráviti dal, tak, aby bezpečnějí v svém království vládnouti a rozkázovati mohl. Král pro zbytečné truňky ne mnoho na to mysle, čeho a jak mnoho zlého by se tu dopustil, povolil tomu a dav znamenité hody připraviti, na ně strejcův svých pozval a tu pod pěknými věnci sedíc a mastmi vonnými i drahými se zmazavši, veseli byli a mnoho vína vespolek sobě připíjeli, až naposledy strejcové obzvláštním truňkem s jedem připraveným jsou otráveni a o hrdlo připravení. Však že pomsta boží hned vzápětí byla. Protož po malé chvíli z těch těl strejcův otrá[H10r]číslo strany tisku[94r]číslo strany rukopisuvených myši neobyčejné velikosti vyšly a na krále hodujícího, též manželku a dítky jeho v množství velikém se valily, na ně skákaly, je kousaly a po mnohé práci a ustání služebníkův, že nemohli panův svých více brániti, ty myši krále Pompilia s manželkou i s dítkami jejích ohavně sežraly, a nic z jích těla než jen kosti nepozustavily. (Kronika če.)

Origenes.

Ebrietas facit de Homine Bestiam, de robusto, inffirmum, de prudente fatuum.cizojazyčný text

U veliké zvíře, v mdlýho člověka a v blázna opilství obrátiti může.

20.

Domicianus Siluius, kníže be[H10v]číslo strany tisku[94v]číslo strany rukopisunátcké,

X
 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2024, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2024, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2024, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 18 lety, 7 měsíci a 2 dny; verze dat: 1.1.26
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).