Pulkava z Radenína, Přibík: Kronika králů českých, litoměřický rukopis

Knihovna Biskupství litoměřického (Litoměřice, Česko), sign. B I F 54, f. 1r–124v. Editor Timofejev, Dmitrij. Ediční poznámka

Při vzniku edice byla použita data a nástroje, které poskytuje Vokabulář webový (<https://vokabular.ujc.cas.cz>) v rámci výzkumné infrastruktury LINDAT/CLARIAH-CZ (<https://lindat.cz>) podporované Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky (projekt č. LM2018101).

<<<<<78r78v79r79v80r80v81r81v82r>>>>>
Skrýt ediční aparát Skrýt obsah

[Generovaný obsah]

[80r]číslo strany rukopisua tu od žákovstva i od lidí slavně, jakož toho slušie, jest uveden a přijat na kniežecstvie i tak potom zčestně na něm panoval. Ale takž, jakž najprvé ctně počal sě bieše mieti, ihned potom krví nevinú sebe poškvrnil, nebť Šturma onoho jistého purkrabie z Přimdy pamětliv jsa, toho točíš, že jeho těžce držal, ale té viery nejsa pamětliv, ješto jemu potom učinil byl, když jemu zabezpečenství slíbil, jieti kázal a do Prahy dovésti a tak ukrutnú smrtí na údy rozebrati jeho, jenž jakž pravie, potom za ten účinek zevně pokánie u plátno sě oblek, bosýma nohama učinil jest a kakžkolivěk tiem účinkem slovútnosti své poškvrnil byl. Však obecné dobré právě jest zpravoval a udatně, nebo praví o něm ti, ješto jeho znali, že jest súdce byl velmi dobrý, Božím kostelóm a sluhám jich velmi milostný, ale nakrátce dobrým dobrý a zlých zlý a hrozný nepřietel, nebo o tom byla plnost jeho, aby chudého a nedostatečného vyprostil od mocného, čini těm pravdu, ktož na síle trpiechu bez vzbieranie osob lidských, točíš všecky u pravdě miluje, spravedlnost čini lidu v zemi své.

O věčšiech přieběziech Soběslavových a o rozličných jiných nápastech v tom času, ješto sě dějiechu

Léto Božie tisíc sto sedmdesát a pět o narozenie svaté Královně Soběslav tento druhý tiem jménem vévoda český bratra svého Oldřicha do Vlach ciesařovi poslal s velikým vojskem.

{Čechóv u Vlašiech mnoho bylo}textový orientátor

Jenžto ti Čechové jistí chvátajíce brzo, kořisti a lúpeže plni jsúce, volně v tom městě na Dunaji póltřetieho sta jich zabito a mnoho jiných raněno s ostatkem. Oldřich bral sě k ciesaří a tam tři měsíce přebyl. Pronežto hlad veliký trpieše i psoty jiné rozličné, nedtbavše někteří pána svého, kradmo do Čech sě vrátili a druzí i s ním změnivše sě jako postníci domóv sě také vrátili.

Léto Božie tisíc sto sedmdesát a šest tento jistý Soběslav z Kundrádem vévodú znojemským

X
 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2024, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2024, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2024, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 18 lety, 2 měsíci a 14 dny; verze dat: 1.1.26
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).