[80r]číslo strany rukopisudo starého nevodu, chovej toto, ať na to vítr[gq]vítr] Witer nemůže, tim se maž a zhojíš se.
Srpen nový nastane v Krakově v 6 hodin 18 minut před Klepářem. Toho měsíce dobré jest k žencům[gr]žencům] Ženům na dobrém mimochodníku se projížděti. Pakli by se bál, aby sobě koně neohnětl, udělej tak a neohněteš žádného koně, jezdi na[gs]na] ná kobyle neb na svini. Jahody zbírati, dobré višně[gt]višně] Wjſſně užívati. Jest také i výborné v jednoduchých šatech choditi, píti, hráti, kratochvíliti, má-li[gu]má-li] mali kdo zač, zboží kupovati, hrady a domy opravovati. Zlé jest toho měsíce trnky jísti pro zdrápání zadních outorův, a kdož by cokoli[gv]cokoli] čo koli učinil[gw]učinil] včinjl, nemoci neujde. Proti té nemoci máš[gx]máš] maſs míti tyto pilule. Vezmi čtyry mhy nešporní, osm lotů vra[B5v]číslo strany tisku[80v]číslo strany rukopisuního kvákání, tři loty od kola nemazaného vrzání, z toho udělej pilule a přijímej je některý den z neděle.
Září nový nastane v Humpolci, v 3 hod. 15. min před Lipnicí[gy]Lipnicí] Lipnicy. Toho měsíce dobré čeleď dobrou jednati, hrnce, trdla, pánve[gz]pánve] panwe, lžíce, talíře a mísy[ha]mísy] muſý kupovati, dobrého starého[hb]starého] ſtareho vína máš[hc]vína máš] wíná mjſs se v zuby i nechty držeti. Take toho měsíce hrachové lusky máslem[hd]máslem] Maſlem podpuštěné může každý raděj[he]raděj] radeg dělníkům dáti, nežli by jim měl lamprýdu[hf]lamprýdu] Lamprydu aneb losos vařiti. Také tohoto měsíce zlé jest narození člověku pod planétou, jenž slove[hg]slove] ſlowě Dluch s Chudobou, neb skrze ty planéty člověka napadá[hh]napadá] napada často nemoc. Proti té nemoci[hi]nemoci] Nemocý jest toto lekařství a má býti flastr z těchto věcí[hj]věcí] wecy. Vezmi do váčku[hk]váčku] wačku tisíc [B6r]číslo strany tisku[81r]číslo strany rukopisuzlatých uherských, pět set rejnských, sedm set dukátův, věrtel tolarův, sladový koš českých grošův, tim tu nemoc zaženeš, totižto chudobu.
Říjen nový nastane v Jochmstalu v 12. hod. 26. minutu před mincí[hl]mincí] Mincy. Toho měsíce dobré jest auszpejty bráti[hm]bráti] brati a dygnovitou rudu[hn]rudu] Rodu sekati a šmelcovati. Také dobré jeleny honiti, stříleti, neb tehdáž[ho]tehdáž] tehdaž jsou nejtlustší. Také toho měsíce sluší jísti tim víc ovotce, jako vína v hrozních, jablek, hrušek, břeství, neb se po tom ovotci život čistí a žaludek vyprazdňuje, zvláště když se tim více napíje mestu[hp]mestu] Městu, tím lepší kořenná běhavka bývá. Zlé jest v prázdných[hq]prázdných] prazdných dolích skály sekati[hr]sekati] ſekáti, tu, kdež naděje rudy není. Také zlé jest mezi hložím, [B6v]číslo strany tisku