[Staré letopisy české, text A]

Archiv Pražského hradu (Praha, Česko), sign. H VI/3, 252r–263v. Editor Černá, Alena M. Ediční poznámka
[257v]číslo strany rukopisu

Léta MCCCCXXIII v úterý před svatým Jiřím stalo se jest pobitie u Hořic, kdežto Žižka pana Čeňka s jeho lidem bojem jest přěmohl a vozy i bran bojovní jest jemu odjal.

Léta téhož v úterý před svatým Petrem veliké krúpy byly sú, když Švamberg od hradu Panny [s]text doplněný editorem svými jel okolo Prahy.

Potom ve žně Žižka puštěn jest do Hradce Králové, u kteréhožto města pražané sú poraženi od Žižky blíž města. Tu také u Týnce bliz u Hór Lupáč, hajptman táborský, s svými jest přemožen od pražan. A potom Žižka v Čáslavi jest obležen.

Léta MCCCCXXIIII před svatým Duchem Žižka v Kostelci byl jest obležen, jemužto ku pomoci pan Boček Poděbradský přijev, Žižku s jeho lidem vyvedl, ale sám ode pánóv jest jat, kteřížto Žižka utek na Malešov blízko Hory, když pražáci s lantfrýdem v jeden údol vjeli sú, porazil jest je u Malešova. A jakož obecně pravie, MCCCC set lidu zmordováno jest, a vozy, koně, pušky i jinú bran jim jest pobral.

Léta téhož týž Žižka mnoho vsí i městeček v Čechách[ac]Čechách] Cziehach spálil jest a v turnovském klášteřě mnichy jest spálil.

Léta téhož Žižka s Žateckými položil sě jest na poli u vsi Libně proti pražanóm. A v střědu den svatého Křížě mezi pražany a kniežetem s jedné strany a s Žižkú s druhé strany smířenie sě stalo a na památku toho snošena jest kamenie hromada.

[258r]číslo strany rukopisu

Léta MCCCCXXIIII. po tom smíření kniežě Sigmund s pražany a Žižka [s]text doplněný editorem svými bratřími jeli sú do Moravy, kteřížto Žižka na cěstě u hradu Přibyslavě umřel jest. A kniežě s pražany mnohých měst dobyl jest a vybojoval. A když sú zasě jeli pražané, pan Boček z Poděbrad, jsa s táborskými, tvrz Chlumec páně Bergovóv vy[66]číslo strany edicebojoval jest.

Léta MCCCCXXV. město Litomysl a Mýto od táboróv jest dobyto, kteréžto v ty časy držal jest pan Diviš Bořek od pražan.

Léta téhož v sobotu před Květnú nedělí táborští s sirotky v noci město Praské chtěli sú ztéci, žebříky ke zdi přistavivše, ale od pražan sú ode zdi odehnáni[ad]odehnáni] odechnany a mnoho jich zbito.

Léta MCCCCXXV. město Slaný od táboróv, sirotkóv, Žateckých, Lúnských u Veliký čtvrtek jest obleženo, v kteřémto městě panošě páně Hynkovi z Valštýna a jiní statečně sú sě bránili. A potom lstivě jest dobyto na nich. Potom lid v něm mnohý zbivše, rychtářě s konšely v masných krámiech spálivše a statky pobravše, z kořen vypálili. A ty věci staly sú sě v úterý po Próvodě, v kteřímto městě Slaném zabit jest osviecený kněz a slovútný[ae]slovútný] ſlowtny kazatel Křišťan s knězem Václavem třédníkem a slovútný[af]slovútný] Slowtny panošě Srsa jednooký, Kamenec, Sdeněk Haramule a jiných mnoho jest zbito.

X
acČechách] Cziehach
adodehnáni] odechnany
aeslovútný] ſlowtny
afslovútný] Slowtny
 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 6 měsíci a 4 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).