[Staré letopisy české, text A]

Archiv Pražského hradu (Praha, Česko), sign. H VI/3, 252r–263v. Editor Černá, Alena M. Ediční poznámka
[256r]číslo strany rukopisu

Léta téhož v neděli po svaté Margetě Němci[p]Němci] Nienczy míšeňští a jiní šturmovali sú k hořě Žižkově a tu od Pražan sú divně poraženi a dolóv sehnáni.

Léta téhož u pátek na Vše svaté před Vyšehradem král uherský [s]text doplněný editorem svými pány, rytieři divně poražen jest a mnoho pánóv českých a moravských[q]moravských] morawſky smrtedlně sú raněni. A inhed jim Vyšehrad dán, a majíc Vyšehrad, zdi od města, věžě i kostely zbořili.

Léta téhož Pražené Říčan dobyli s[r]s] z Žižkú a kněžie od Žižky v jedné jistbě sú spáleni.

Léta MCCCCXXI. Nový hrad krále Václavóv, na kteřémž jest umřel, od Pražan vybojován jest u ponjelí před Hromnicemi. A potom vypálen a rozbořen.

Léta téhož král uherský oblehl jest klášter kladrubský a uslyšav, že Pražené jedú na retuňk, utekl jest do Litoměřic, a to jest bylo u postě.

Léta téhož u postě Pražáci a Žižka oblehli[s]oblehli] oblechly sú město Plzeň, ale nedobyli sú.

Léta téhož na Květnú neděli Pražané a Žižka dobyli sú Chomutova a mnoho kněží[t]kněží] knieſſ, panoší a řemeslníkóv zbili sú a spálili, a jakož obecně pravie, MMCCCC lidu sešlo[u]sešlo] ſſeſlo.

[256v]číslo strany rukopisu

Léta téhož město Berún od týchž bojovníkóv dobyto jest, v němžto slovútní[v]slovútní] slowtny rytieři pan Koblih[w]Koblih] koblich, pan Bohuslav[x]Bohuslav] Bochuſlaw Dúpovec s jinými řitieři, knězi, mistry a panošěmi těch rytieřóv jsú upáleni v jedné jistbě před městem v úterý[y]úterý] wuteri po Próvodu.

Léta téhož nazajtřie svatého Tiburcie dobyta jest tvrz Túšeň páně Michalcova.

Léta téhož dobyto jest město Brod od Pražan, v němžto mnoho lidí jest zbito. Ale žoldnéři městští utekli sú na zvonici, v kteřéžto zvonici sú zapáleni, a krovo[64]číslo strany edicevé padli, ale žoldnéřóm nic neškodilo, ale potom vyvedeni sú za město a cepy zbiti i spáleni. A tiem zhrozivše sě jiná města, točíš Kúřim, Nymburg, Kolín, Hora, Čáslav a Chrudim, dali sě, ale která sú sě zprotivila města, dobyta sú, jakožto Mýto, Trutnov, Polička a Jaromiř.

Potom Pražené, kteříž sú nebyli v těch městech, s Cardú den svatého Ducha oblehli sú Hrad svatého Václava. A potom, když přijeli Pražené od Jaromiřě, poddán brzo Hrad svatého Václava Pražanóm.

Léta téhož v sobotu před svatú Margretú Bielina město od pražan dobyto jest a Němci na hrad utekli, kteřížto nazajtřie sú dobyti, a mnozí z nich, kněžie a rytieři spáleni sú.

V te časy byl Žižka oblehl Rabie hrad a tu jest zbyl oka druhého zástřělem.

X
pNěmci] Nienczy
qmoravských] morawſky
rs] z
soblehli] oblechly
tkněží] knieſſ
usešlo] ſſeſlo
vslovútní] slowtny
wKoblih] koblich
xBohuslav] Bochuſlaw
yúterý] wuteri
 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 21 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).