Albrant, mistr: Lekařství koňska jista a dokonále skušená…

Královská kanonie premonstrátů na Strahově (Praha, Česko), sign. AA XV 44, 1–64. Editor Černá, Alena M. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

[11]číslo strany rukopisunevoteče, a když voteče a napuchne[t]napuchne] nepuchne, kaž mu tříti starým sádlem na slunci aneb v teplé světnici jednou za den, aneb špíkem z hnátův navaře, to vždy číň, až mu zase naroste, a[u]a] budeť zdráv.

Otok noh hojíti

Kterému koni noha otekla, vezmi planý kmín, pšeničnou[v]pšeničnou] Pſſeničkau běl a jarý střed[8]ve významu „strdí, med“, zetřiž pospolu dobře a udělej jako kaši, maž mu nohy v teplé, a tim ho zhojíš. Jinák, z řežného chléba střidy měké udělej kaši, uvař ji s octem, vykydniž na sukno a tim mu obvaž ráno i u večer.

Mouchy[9]strupovité kožní onemocnění koní na spodní části nohou, „prchnily“ koňské sehnati

Připal mu ta místa horkým železem a potom polož soli s chlébem režným přes den a přes noc, a když pak sejmeš, zasyp mu krunšpátem hustě. Jinák, vezmi česnek a saze a k tomu starého sádla, stlačiž to spolu a koně maž[w]maž] máſs často, jest lépe, než by mu pálil. Jinák, vezmi slanin z poltu, což můžeš nejprožlutnějších, a s[x]s] z hrst hráchu[y]hráchu] Htáchu, nalije vody, což sluší v malý hrnek, a dej to v hromadu, vař spolu, a když to všecko uvře jako [12]číslo strany rukopisukaše, přilož koni na to místo, kde má mouchy, a obvaž suknem, nech do třetího dne, i sprchnouť mu, a bude-liť potřeba, učiň mu to podruhé i potřetí, až se zhojí, a udělej žežlo, ať sobě na to nedýchá.

Prchnilý[10]strupovité onemocnění na nohách, „mouchy“ lečiti

Vezmi kravský moč a lejno nové, vař to v novém hrnci dobře, aby řídké nebylo, ale jako kaše, míchej třískou, ať nepřihoří a ať dobřé povře, a ustudě pak, co by kůň zdržeti mohl, vlož na modré sukno, obvaž koni nohy, pokuď prchnivé jsou, udělej žežlu, ať sobě na to nedýchá, a nechej do třetího dne. Potom vezmi kalkus s mydliny, odejma ten flaster, vymej tim koni, a bude-li potřeba, učiň podruhé.

Prašivost koňskou zhojíti

Zmel ječmen, zkvas tu mouku u vodě, maž tou vodou koně. Jináč, kaž koně louhem mýti a maž jej máslem nepraným, hned tak z podmásli vezma, a to poněkolikrát učiň vždy přes den, a budeť zdráv. Jináč, vezmi vřes i s kořenem, zvař dobře a vymejvej ty prašiviny často, ráno a na večer.

X
tnapuchne] nepuchne
ua]
vpšeničnou] Pſſeničkau
wmaž] máſs
xs] z
yhráchu] Htáchu
8ve významu „strdí, med“
9strupovité kožní onemocnění koní na spodní části nohou, „prchnily“
10strupovité onemocnění na nohách, „mouchy“
 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 6 měsíci a 6 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).