Adam z Veleslavína, Daniel: [Předmluvy k třem knihám díla Politia historica]

Praha: Adam z Veleslavína, Daniel, 1584. Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i. (Praha, Česko), sign. T III 6544, pA2r–pA5v; Z1r–Z3v; Rr5r–Rr6v. Editor Černá, Alena M. Ediční poznámka

E-edice byla připravena díky podpoře programu Strategie AV21 s názvem Anatomie evropské společnosti – historie, tradice, kultura, identita.

<<<10<pA2rpA2vpA3rpA3vpA4rpA4vpA5r>>>>>
Skrýt ediční aparát

[pA3r]číslo strany rukopisututo o neduzích a lékařstvích, to též o právích a nařízeních obecných smysliti máme. Nebo jako v tělích lidských, kteráž jsou složena z věcí sobě odporných, rodí se neduhové, to jest vnitřní v nich bývají bouře a jako různice: tak se i v obcech a městech též přihází, poněvadž i v nich spolčeni jsou lidé z rozličných, anobrž poněkud sobě odporných, spůsobuov, v stavu, věku, povolání, pohlaví, přirození, v obyčejích a mravích. Pročež by společnost jejich městská velmi brzo k rozloučení a rozptýlení přijíti musila, kdyby v nich práva a správce jako lékaře nebylo, kterýž by mdlým částkám posilu dával, zbytečných vlhkostí ujímal a všecky oudy tim spuosobem opatroval, aby ani mdlejší pro nedostatek poživení nechřadli, ani silnější přílišnou hojností nebujněli. Ale však vždy bezpečněji jest tomu se v nemoci svěřiti, kterýž umění lékařského jakouž takouž známost má, nežli tomu, ješto maní a jako na bůhzdař aneb jedním lékařstvím všecky nemoci vesměs hojiti a léčiti chce.

Že pak ten člověk aneb správce, kterýž toho obého, totiž umění i skušení, nabyl, nejhodnější a nejužitečnější bývá k správě obecné, každý tomu bez odporu místo dá, kdož toho bedlivě u sebe pováží, že umění politické, ačkoli jako i jiná všecka, začátek svůj má od skušení, však se rozumností dokonává. Když zajisté mnozí lidé věci obecné toliko trefuňkem a maní spravovali, jiní pak, majíce jakékoli skušení, rozšafněji a opatrněji se v tom chovali; někteří muži vtipní a vysokým rozumem od Boha osvícení, vyšetřivše v tom předcházející příčiny a potom z nich pocházející oučinky, mnohá z nich naučení sebrali, a v jistý pořádek je uvedše, vůbec na světlo vydali. Ale však kdož taková od nich sebraná naučení uměl, ne hned umění toho mistrem byl, anobrž mnoho a dlouho se v tom cviče, v správě obecní nejednou od takového cizího skušení za příčinou času, místa, osob a jiných cirkumstancí odstoupiti a na jinou cestu nastoupiti musil; protože spisové moudrých lidí neobsahují v sobě všechněch jednání městských a k všechněm se trefovati nemohou, poněvadž naučení jejich jsou toliko jako vrchní stupňové, od nichž se dolů po jiných, nižších, až na nejposlednější pořádně jíti musí.

Ku příkladu: Prvé vypsaná jsou lékařství proti rozličným neduhům, však nic méně dobrý lékař, maje hojiti člověka zimnici trpícího, ne hned se k nim uteče a jich požívati bude, leč prvé dobře vyrozumí přirození nemocného a příčinám nemoci, jinák by mnohém dříve nemocného umořil nežli uzdravil. Nebo ačkoli třetího dne zimnice jeden jest neduh, však při každém člověku ne z jednostejných příčin pochází, pročež také jedním a jednostejným lékařstvím hojiti se nemůže. Takovouž rozšafnost zachovati má člověk k ouřadu aneb do rady obecné potažený, aby nešetřil toliko

X
 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 6 měsíci a 6 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).