Hus, Jan: [Zrcadlo člověka hříšného, tzv. větší]

Národní knihovna České republiky (Praha, Česko), sign. XI C 3, 101r–110r. Editor Černá, Alena M. Ediční poznámka

[106r]číslo strany rukopisus mrtvými? A bóh daj, by nebyl zatracený s zatracenými! Protož die pán: „Ó, by smyslili a rozuměli a na najposlednějšie věci patřili!“

{Tělo}marginální přípisek soudobou rukou Ó, hý, i co jest lidem mrzutějšieho nežli člověk mrtvý? Viz, hnoji, lajnu i jiným věcem dlúhé v domu dadie přěbývanie, a člověku prvé milému nedadie do třetieho[p]třetieho] tṙietieho dne odpočinutie, neb viece smrdí než hnój neb lajno. A čím rozkošnějie jest krmeno, tiem bude viece smrděti, aby tiem spieše bylo vyvrženo, v zemi skryto a červóm na pokrm dáno. Protož má sě styděti člověk pyšným býti, má sě varovati lakoty a všie nehody, jenž by mohla ho na duši poškvrniti. Neb pro to die bóh: „Ó, by smyslili a rozuměli a na najposlednějšie věci patřili.“

By smyslili chytří světa lakomí. By rozuměli prelátové a kněžie tuční, by rozuměli všichni smilní a pamatovali, že sě na ně to dobřě slovo chýlí. {Kněžie}marginální přípisek soudobou rukou Neb před tiem slovem die pán bóh: „Zhruběl jest zmilelý a odvrátil sě, zhruběl jest a ztučněl a rozšířil sě a opustil jest boha, stvořitele svého, a odšel jest od boha, spasitele svého.“ Važme, kto sú najviece zhruběli, ztučněli a sě rozpásli, a nenaleznem viece rozpasených, ztučnělých v rozkoši nežli [106v]číslo strany rukopisuduchovních, nazvaných dóstojných, jenž jsú opustili Krista, stvořitele a spasitele svého, neb sú sě odvrátili od něho obyčeji svými. Neb Kristus, strastný, pracovitý v slovu otce svého, pokorný, tichý, nesmilný, chudý, lačný i žieznivý. A tito zpět nic netrpie, jediné, když je břicho bolí z obžerstvie a z opilstvie, práci velikú nesú, když je[q]je] gie na koně sázejí a na ložě vnosie, v nich chudoba jest ohavnost, pýcha velebnost a smilstvie slove přirozenie. Protož, jakož ihned po tom pán bóh die, že „jsú tací pokolenie zlé a nevěrní synové“. A po tom die všem takým, jenž sú boha svého opustili: „Lid neb pohanstvo bez rady jest a bez opatrnosti. Ó, by smyslili a rozuměli a na najposlednějšie věcí patřili!“

By smyslili, by rozuměli, tehdy by marnost opustili, by na poslednie věci patřili, i tehdy by shledali, že musejí[r]musejí] muẛegi svému bohu přěde vším světem z každého skutka, z každého pomyšlenie i z slova prázdného počet vydati. By smyslili a rozuměli, tehdy by, nechajíc[s]nechajíc] nechagiċ pýchy, smilstvie a marnosti, táhli by pokorú, nesmilstvím a jinými ctnostmi k života svatosti, hnuli by [sě]text doplněný editorem z diáblovy školy a přestúpili by do Kristovy[t]Kristovy] kriſtoy. přijeli by tu radu, že by smyslili a rozuměli a na najposlednějšie věci patřili.

Slyšeli by, co bóh die, že všem die: „Chopte sě utrpenie, ať sě někdy

X
ptřetieho] tṙietieho
qje] gie
rmusejí] muẛegi
snechajíc] nechagiċ
tKristovy] kriſtoy
 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 6 měsíci a 6 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).