[Jádro lékařské]

Knihovna Národního muzea v Praze (Praha, Česko), sign. I F 11, 369 s. Editor Černá, Alena M. Ediční poznámka

[Generovaný obsah]

[342]číslo strany rukopisu

Muškát

Muškát jest mokr a horek, má tyto moci, první moc jest, ktož jej ráno hryze, srdce velmi silní a mdlobu zažene. Druhá moc jest, ktož jej s solí hryze, smutné srdce potiší a posilní. Třetie, ktož jej ráno hryze, nižádnému v hlavu smradu vníti nedá, ale svú mocí vyžene.

Malomocná nemoc

Malomocná nemoc velmi jest zlá a ohavná, ktož se jí chce varovati, má tyto moci věděti, od čehož[ll]čehož] niehoz se stává. První se stává od zlého povětřie a od smrdutého. Druhé, ktož jí neb pí s malomocnými. Třetie, ktož jí nebo pí s nimi, nebo jeho duchem bude malomocen. Čtvrté, ktož leží[lm]leží] lezie s malomocnými ženami, nebo se její smrad po všem životě rozejde. Páté, ktož po malomocným s tú ženú leží[ln]leží] lezie. Šesté, od kozieho masa od suchého, ktož je jí ustavičně. Sedmé, od horké krve, ješto se mezi masem a mezi koží spekla a včas nepúštěna krev. Osmé, ktož líhá s tú ženú, ješto mievá tajnú nemoc, nebo ten smrad a ta nečistota všecky údy poškvrní a trudovatú nemoc najvyšší přivodí. K tomu nižádného lékařstvie neslušie, než chovaj se těch jmenovaných věcí.

[343]číslo strany rukopisu

Máta

Máta má tyto moci, ktož jí vaří s vínem a pí, toho dne nemuož se zapiti žádným pitím. Také nedá molom rúcha sniesti ani střieci, když ji má při rúše. Také ktož ji na čtítrobu hryze, všecken smrad z úst vyžene. Také ktož ji k sýru přiloží, žádný se nezkazí. Proti hluchotě vezmi mátu a ztluc jí a vydav z ní vodu, pustiž v to ucho, kteréž tě bolí. Proti bolesti i těžkosti prsí mátu vezma, polej, pepř a kmín, ale pepře patnácte zrn a jiné věci rovně, učiniž z toho prach a přičiň dosti strdi, když pak puojdeš spat, vezmi z toho jednu lžíci. A to čiň za devět dní, také ktož se jejie vodú pomaže a pí ji, spomáhá žaludku a tiší tracenie. Také vejce oteklé, vařiž ji a pař se jí, také mléka přičině. Také kto má bolest v uší, pusť tam vody jejie. Také kohož ukusí pes vzteklý, rozetra ji, solí přilož na ránu.

Mandly

Mandly jsú dvoje, totiž hořké a sladké. Sladké se hodí k jiedlu, a ktož je jie s lupinami, utvrzuje dásně, a když sú zpraženy, lepšíť sú žaludku a pomáhajíť mužom[lo]mužom] muozom i ženám k bujnosti[lp]bujnosti] buoynoſti. Ale mandly hořké jsú dobré tomu, ktož je bolesti vypudí, kteráž bývá pod žebrami na slezeně na ledviech. Také ktož mají vlchkosti[lq]vlchkosti] wlchoſti lepké u pr[344]číslo strany rukopisusech

X
llčehož] niehoz
lmleží] lezie
lnleží] lezie
lomužom] muozom
lpbujnosti] buoynoſti
lqvlchkosti] wlchoſti
 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 6 měsíci a 7 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).