zkušenéť jest to lékařstvie. A když vleješ truňk toho nápoje, vždy aby vstrúhal cukru, lépeť jest, a jalovce dobře požívati ráno, vezma devět zrn, a druhdy sedm, a na noc pět zrn neb tři. A což vaříš proti dušnosti, přičiň plesnivce drobného, jenž slove zájemné koření. Item titancizojazyčný text k tomu dobrý a dúbravník také.
Proti dušnosti v prsech
Semenec s pivem rozetra procediž, vařiž v tom řimbabu, přičině zájemného kořenie, píž to ráno a večer. A muožeš li cukr míti, přičíněj k tomu, lépeť prospěje, toť jest zkušeno.
Proti suchému kašli
Vezmi pepř, kmín, mátu suchú, zetři ji s medem, daj nemocnému píti.
Proti kašli
Vezmi koření a lékořici, zsekaje šalvěji, prvé otrhaje vršky pryč, vařiž to vše v medové břečce aneb v strdi, jeziž to ráno a večer, posýpaje toho cukrem, a pí vodu z šalvěje žženú ráno a večer, a toť jest zkušeno.
Opět proti kašli
Z vařeného ječmene vodu píti s cukrem ráno a večer.
Ktož kašle a má prsi nečisté
Vezmi škořici a muškátového květu, zázvoru, k tomu anéz, ať jest jednoho jako druhého, a cukru tolikéž jako toho všeho, ztluc to vše v hromadu a upec jablek, kolik chceš, a obal v prach, a když chceš kašlati, tehda jez ty jablka, a proti suchému kašli též.
Kto má kašel, jest li mladý
Vař nejprvé ječmen s vodú říčnú, ať bude tyzana, scedě ji, vezmi fíky, yzop a bedrník, vař [s]text doplněný editorem tú tyzanú, a když dobře povře, procedě přičiň cukru nebo lékořice, ať osladne, píž to, a budeť lépe. A když bude starým, tehdy přičiň k yzopu a k bedrníku prustvorce, omanu a vař jako dříve.
Proti kašli
Vezmi zaječí řepku, ztluc na prach z šalvějí a přičiň dosti lékořice a také fíkuov, vařiž to, přičině yzopu a krámného kmínu, v břečce medové, píž ráno a večer. A ktož by chtěl v to šafránu vdělati, dobréť jest, a řeckého sena také, muožeš li míti, a druhdy s vínem a strdí, a toť jest zkušeno.
Proti kašlání
Vezmi yzop, skořici, lékořici, anéz, šalvěji, vařiž to u vodě a pí teple ráno a večer.