Hemming, Mikuláš: Mikuláše Hemminga umění kazatelské

Národní knihovna České republiky (Praha, Česko), sign. XVII F 40, 1r–51v. Editor Fuková, Irena. Ediční poznámka

[Generovaný obsah]

přestávajícího, nebo lenochujícího, aneb zpurného posluchače kazatel kárá, z čehož cíl má býti napravení toho, kdož bývá trestán. Na tom místě má šetříno býti těchto artikulů. Nejprvé, aby spatřína byla ohavnost předsevzetí. Druhé, což se toho přidrží, jako zlé svědomí, strach zavržení božího a připadnutí božího soudu v uvedení pomst v přítomném času neb budoucím.

Třetí, důstojnost té osoby u přirovnání věci, s níž se stovaryšil. Čtvrté, příklady toho ukázati. Páté, připojené věci k té osobě shledati, jako Kristus jest hlava a král náš etc.cizojazyčný text Církev vlast duchovní. Tělo náše, kteréž jest Bohu posvěceno, aby bylo boží chrám, etc.cizojazyčný text

Ale v každém přimlouvání soudím, že netřeba všech následovati, než někdy těch, někdy jiných může užíti osvícený kazatel, jakž by toho potřebu znal. Příklad toho můž vzat býti z 1. epištoly Korintským, 6, kdežto smilníky tresce svatý Pavel. Takové kázaní jde téměř tím spůsobem jako kázaní napomínající. Tou příčinou soudím býti za nepotřebnou věc příklad toho vypisovati. Než toto dvé vidí mi se za dobré přidati: 1. Aby mysl toho, komuž máš přimlouvati, k tomu sobě nastrojil, aby tě ráda slyšela, tak aby mohl člověk ten vyslechnouti vše to, oč mu přimlouváš.

To se může takto státi, aby služebník ukázal, že jest ta jeho povinnost nedostatky ukazovati etc.cizojazyčný text A potřeba mnohých, aby se nedomníval posluchač, že to z nějaké k němu nelibosti činíš. Tak učinil svatý Pavel při Korintských.

2. Aby v přimlouvání a pohrůžek dávání dokládal výminku pokání, aby sobě někdo nezoufal neb hrdla neodjal.

K čtenáři

Toť jest, výborný čtenáři, což sem usoudil za užitečné počátečním kazatelům poznamenati, a mám za to, že velmi užitečné bude mládencům (leč by mne domnívání svodilo) takové ukázání cesty. Což jest vše vzato z studnic dialektičských a rhetoričských. Ještě jako na zavírku o paměti poznamenám, neb to, což by nalezl i spořádal, jestli že by toho v paměti uměle nesložil, všeckoť by v nic přišlo.

O paměti

Dvojí pomoc paměti tuto položiti míním. 1. Jedna jest řemeslná, 2. druhá prostější.

Řemeslná má tyto dva stupně. 1. Aby byl pořádek věcí. 2. Počet jich. Tak vídáváte, že všecka svobodná umění předkládána bývají.

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2024, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2024, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2024, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 18 lety, 7 měsíci a 1 dnem; verze dat: 1.1.26
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).