[lékařský sborník z knihovny knížat Czartoryských]

Biblioteka Książąt Czartoryskich (Krakov, Polsko), sign. B 1497, 19–272. Editoři Černá, Alena M., Voleková, Kateřina. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

[Generovaný obsah]

Listopadu bývá ráda lidem reuma, protož slušie hlavu v teple mieti v tom měsieci, slušie lidem horké krmě jiesti a píti od zázvoru, také jest sě žákóm varovati přielišného smilstva. Také sě toho měsiece slušie horké lázně varovati. Od těch lázní také sě ráda ztrhuje pravá nemoc, od velikého horka rádo sě vodné tele strhuje a zarozuje.

Prosince, toho měsiece, jest velmi zdrávo kořenie horké jako hřěbíčky, muškátový květ a jiné kořenie horké, toho měsiece jest zlé z hlavy krev púštěti. Také toho měsiece slušie hlavu v teple mieti. Také kořenie jest velmi zdrávo toho měsiece, ktož jeho požívá v jedení a v pití.

Tuto sě skonává, co kterého měsiece člověk má činiti.

Tuto sě počínají knížky o koření, a najprvé počnem o galganu

Galgan jest horek a such a má osm mocí: Prvá jest moc, když člověk krev pustí, galgan v ustech maje, zlú krev vypustí a dobrú obdrží svú. Druhá moc jest, ktož jej ráno hryze, vešken smrad z zubóv i z úst vyžene a dásní posilňuje. Třetie moc jest, ktož jej s vínem rozžije i pohltí, shřievá a dobřě silní. Čtvrtá moc jest, ktož jej pod jazykem drží, všecka jeho řěč jest lidem vzácná a milá. Pátá moc jest, ktož jej s vínem ztluče a židovin pomaže, toho dne hlava nebude jeho boleti. Šestá moc jest, ktož oněmie neb omdlé a leží jako bez smysla, ješto sě stává z veliké žádosti, když jediné móž galgan s vínem rožívati a pod jazykem držeti, ihned bude k svému zdraví navrácen. Sedmá moc jest, když jej v ustech drží a když s paní leží, neztratí své síly a každé sě slíbí.

Česnek jest mokrý, avšak hořký, a má tyto moci, ktož jej na čtítrobu jie, přěvelmi čistí a nečistotu z nosa vypudí a zlú páru vysuší v člověku, také libost a chut jedení navracuje. Ale ktož ho mnoho jie, očima škodí. Také ktož jej s vínem ztluče a v usta vloží a tiem dobřě zuby tře, vešken smrad z zubuov vyžene, a dásně zdraví a čistí.

Cibule jest hořká a mokrá a má tyto moci: ktož ji syrovú na čtítrobu s solí jie, všecku zlú páru k sobě tiehne a mocně vyžene a prsi obměkčuje a zlú mokrost ven vyžene. Také vařená cibule činí dobré požívanie a nečistotu z břicha lehcě ven žene. Ale syrovú cibuli, ktož ji jie, očima

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 6 měsíci a 4 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).