Metlinger, Bartoloměj: Náramně užitečná zpráva, kterak vnově zrození děti chovány i vychovány býti mají…

Olomouc: Milichthaler, Bedřich, 1588. Národní knihovna České republiky (Praha, Česko), sign. 54 S 841, M8v–R1r. Editor Černá, Alena M. Ediční poznámka

Vznik edice byl částečně podpořen projektem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy č. LM2015081 Výzkumná infrastruktura pro diachronní bohemistiku (RIDICS, http://vokabular.ujc.cas.cz) v rámci Projektu velkých infrastruktur pro VaVaI.

[Generovaný obsah]

[N8v]číslo strany rukopisutom smoče, na židovinky jeho v noci v čas spání mu přivaž.

O božci[33]božci: Bożcý dětinském

Božec při dětech jest padoucí nemoc. Přichází na ně aneb hned jakž na svět se narodí, neb poněkud potom. Prvního příčina býti muože nepořádnost matky, kteráž je porodila, když sobě v chtíčích nepovolila. Aneb mdloba plodu v hlavě.

Pakli božec dětem teprúv po porodu přichází, tehdy jest příčina zkáza mléka chovačky[34]chovačky: chowáċky neb nepořádné ssání, jednák mnoho, jednák málo, aneb více nežli zažiti muože, aneb pro lekání a nepilné hlédání.

Když božec dětem přichází hned, jakž se na svět narodí, obyčejně umírají.

Když se dítě najprvé na svět narodí, daj mu hned této lektvaře: lžíci plnou cukru, bolum Armenumcizojazyčný text 4 loty, s novým olejem, z sladkých [O1r]číslo strany rukopisumandluov vytaženým, učiň z toho u tichého ohníčka jako kašku. Tu dávaj dítěti i jindy často mezi jídlem a ssáním, jednou hodinou před tím i potom. Chovaj dítě v pokoji a ve tmě dávaj mu také střídmě ssáti.

Předcházející znamení božce po porodu sou tato: mnohý pláč, nespání, lekání ve snách, těžká vůně ducha.

Chůva má se chovati pořádně, varovati se jablek, počišťovati má hlavy. Dítě často přikájej a pomálu, měj je v pokoji a ve tmě, pomazúj[35]pomazúj: pomazuog ho spředu na těmenú částkou oleje rmenového a z mastixu, ráno na to posejpaj prachem mastixovým 3 kventíky, vernixcizojazyčný text 1 kventík, směs v hromadu, aby je každého dne mazal ráno a prach na to potrušoval, až sám odpadne, v 6 nedělech.

Do chřípí jeho vtíraj mu každý den oleje rmenového, na hrdlo kořen pivoňkový mu uvaž neb smaragdový kamének. Ráno maličko dryáku [O1v]číslo strany rukopisus ruožovým siropem, jako těsto udělaje, do úst mu vetři. Když mejti se má, uvař trochu rmenu do koupele, po zmytí žaludka jeho olejem mastixovým a sladkých mandlův pomazúj.

Někdy také i po 3 letech přichází, však někdy se proměňuje, jako i mnohé nemoci jiné v přibývání věku.

Když po 15 letech přichází, toho se obyčejně, dokudž živ jest, vždycky přídrží.

O žloutenici[36]žloutenici: Zlautenicy

Žloutenice[37]Žloutenice: ZLautenice ssoucím dětem od hrubého a hustého mléka přichází, skrze něž cesty v játrách i v žluči zacpávají se.

Chůva chovati se má tak, jakž svrchu o hustém mléku psáno stojí. Má také na pravé ruce z jaterné žily pouštěti. Dítěti v koupeli jeho má se vařiti jahodník byliny[g]byliny] bylino i s kořenem, v pytlíčku. Po mytí každé ráno daj mu 1 kventík

X
33božci: Bożcý
34chovačky: chowáċky
35pomazúj: pomazuog
36žloutenici: Zlautenicy
37Žloutenice: ZLautenice
gbyliny] bylino
 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 6 měsíci a 4 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).