a svévolně otjeli dvě bráně, Pořieckú a Horskú, a Staroměští všecka plaňkovánie a zavieradla po ulicech jim zbořili a vysekali a věži jim u Matky Božie Sněžné obořili, v kterémžto klášteře kázal někdy kněz Jakub Vlk a vždy búřil Novoměstcké proti Staroměstckým.
Kdy kněz Vlk utekl z Prahy
A tu ten kněz utekl preč z města a zvon veliký v tom kostele vzat ot Staroměstckých, když jsú tomu zvonu uši z pušky ustřelili, neb veň častokrát prvé k šturmu zvonili proti Staroměstckým.
Kdy ot Plzně ottrhla vojska. Všecko nezčestie táboróm i sirotkóm počelo se tu, ležiec u Plzně, protože pohřiechu u veliké zúfalstvie byli upadli. A téměř všicku zemi tu ležiec hubili a ižádného nešanovali, ani těch, ktož s nimi leželi. A po kraji Plzeňském byli se rozsadili po kostelech a hubili zemi a mlátili obilé a do jiných krajóv slali tak, že učinili veliké draho v zemi, jedno oni do jiných krajóv posielali a druzí, ležiec před městem, mnoho obilé koňmi i sami sebú ztrávili. A tak na ně Pán Buoh přepustil, že kudyž se koli obrátili, všudy je valně poráželi. A to vše se stalo pro jich veliké zúfalstvie a rozpuštěnie.
Itemcizojazyčný text téhož léta ve čtvrtek v ochtáb Božieho vstúpenie táboři a sirotci odtrhli ot Plzně, nedobyvše města, a což bylo s nimi Staroměstckých na poli, ty jsú zjímali.
Itemcizojazyčný text téhož léta v pondělí na svatého Ducha táboři a sirotci položili sú se vojskem puol míle ot Prahy a kladli sě u Jirna a u Krče, po těch vsech, hubiec je.
Kdy táboři poraženi a sirotci
Itemcizojazyčný text léta téhož v neděli Božieho těla [pan]text doplněný editorem Menhard z Hradce, [pan]text doplněný editorem Aleš z Šternberka, [pan]text doplněný editorem Hynce Ptáček z Pirgštýna, pan Aleš z Vřešťova, zprávce Královstvie českého, Diviš Bořek s pražany a s lantfrýdem kraje Plzeňského a s lidem pána z Rožmberka porazili jsú [vojsko]text doplněný editorem táborské a sirotčí mezi Kúřimem a [mezi]text doplněný editorem Kolínem pod Lipany