Kateřina z Kladna: [Dopisy]

Národní archiv České republiky (Praha, Česko), sign. APA I 35/4, C 121/5, 10 f. Editor Hejdová, Tereza. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

[VI'1r]číslo strany rukopisu

Osvícené a milostivé kníže, pane, pane Zbyňku Berko z Dubé etc.cizojazyčný text, pane arcibiskupe pražský, pane milostivý, Pán Buoh všemohoucí rač Vaší knížecí Milosti dáti dlouhověký zdraví a v něm své svaté božské požehnání, toho Vaši knížecí Milost na jeho božské milosti s konventem mým modlidbami svými věrně žádati nepřestáváme.

Vaší knížecí Milosti k milostivé paměti přivozuji, poněvadž klášter náš potřebný, majíce k němu málo důchodův, toliko hospodářstvím z tou nezbednou čeledí na větším díle dosti skrovné vyživení máme, a těchto let nemnoho k duchovenství z statkův svejch nadávají, spíše k čemu mohou přikročiti, raději odnímají. Učinila sem psaní urozenému panu Burjanovi Voračickému z Paběnic a na Kokovicích[25]rodem je původně z jižních Čech, 1593 se oženil s Kateřinou z Hertenberka a tím získává do svého držení Kokovice, 1598 umírá, aby se nevkládal v grunty klášterské, kláštera našeho tejneckého, a von jest mi dal jakous odpověd drsnatou, kderou při této mé suplikací přípis a svého psaní tolikéž Vaší knížecí Milosti pro vyrozumění odsílám. Uráčili jste mi na vonen čas poručiti, abych se v žádné soudy nedávala[p]nedávala] nedawal, pokudž[q]pokudž] Pokdz bych Vaší knížecí Milosti v známost neuvedla. Tohoto roku 97 v outerý den svaté Máří Magdaleny[26]22. července 1597 vyjela sem na spatření Ouheclí[27]jedná se o Úherce, kde společně několika pánův lidé, slove Pařovi, pastvami dobytkův od starodávna užívali a užívají. Spatřila sem mnoho lad rozvoraných, zvláště tu pěti starodávnímu průhonu, kderý běží přez Pátek od vsi klášterský Ouherčic na ty Pařovi. Jan Vrabec z Kokovic, poddaný pána Burjana Kokovského, rozvoral na Pařově lada, na kderých nasil vovsa tohoto roku. Lidé staří poddaní, jako Volf, starý rychtář, na vonen čas byv rychtářem mnoho let v též vsi Ouhercích, a jiná žena v též vsi, Dorota stará kulhavá, voba oznámili, že v těch místech, kde týž Jan Vrabec má voves, v tom místě od šedesáti let voráno nebylo, než pod tím doleji votec jeho Vrabcův vorával a za tou příčinou sem panu Kokovskému psaní v známost uvedla, tomu všemu milostivě vyrozuměti račte. Protož Vaší knížecí Milosti za to poníženě prosím, že mi zdání své a radu na to račte dáti, abych se věděla, čím spraviti. Za milostivou odpověd poníženě prosím.

Kateřina z Kladna, abatyše kláštera tejneckého, i na místě všeho konventu

X
pnedávala] nedawal
qpokudž] Pokdz
25rodem je původně z jižních Čech, 1593 se oženil s Kateřinou z Hertenberka a tím získává do svého držení Kokovice, 1598 umírá
2622. července 1597
27jedná se o Úherce
 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 20 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).