Obecnie zpráva přirozenie
Slušie znamenati, že všickni údové lidští, jenžto pořádně přirozením zřiezeni v podobenství, v barvě, u velikosti, v složení a v hnutí, znamenie jsú dobrých obyčejóv přirozených. Ale údové nepodobně zřiezeni podobenstvím, velikostí, složením, hnutím, kakostí, barvú, převrácenú mysl ukazují. Nebo píše mistr Pláto: Kteréhožkoli zvieřete nebo živony podobenstvie na člověku jest, ten člověk těch živon obyčeje přijme. Znamenaj také, ačť koli po znamení údóv lidských jich nravy známy, však ta znamenie nečinie snuzenie k tomu, ale ukazují, že sě přirozenie k těm věcem naklonilo[bb]naklonilo] neklonilo. A také ne vždy ukazují nedostatek lidský, ale často ukazují, a dovedenie. Také vedlé znameními předepsanými ne ihned má člověk odsúzen býti, neb často také znamenie ta bývají z náhodnosti, a ne vedlé přirozenie. A také snad jest přemoženo obyčejem [71r]číslo strany rukopisutomu protivným, aneb to člověk rozumem zpravuje.
Nebo píše příklad toho Aristotileš, že učenníci Ipokrašovi nesli jeho podobenstvie, malovánie mistrovi Filemonovi, výbornému mudrcovi. Kterýžto mistr řekl, že Ipokras jest muž smilný. A ti jistí učenníci rozhněvali sě naň a vinili proto jej, že jest to směl o najlepšiem člověku, totíš Ipokrašovi, řéci. A když to pověděli Ipokrašovi, řekl jim, že jest Filemon pravdu pověděl. Ale že jest to opustil pro velikú milost mudromily a ctnosti. A tiem že jest žádost smilnú přemohl. A také že jest to přijal skrze naučenie, co přirození jest nebylo dáno.
Také hodné jest věděti, že v nynějšě znamenie nepřiřkú sě k jinému, jedno k těm věcem, kteréž přidržie člověka od přirozenie, jako jest hněv a žádost. Ale ne k těm věcem, kteréž k duši příslušějí, jako jest vodohlasa a zemoměrna i jiné věci takové. Také máš znamenati, že na očí příleží všecka dokonalost přirozenie. A bude li, že oči potvrzují