[Práva konšelská, rukopis I F 23]

Knihovna Národního muzea v Praze (Praha, Česko), sign. I F 23, 78r–80r. Editor Jamborová, Martina. Ediční poznámka
<<<10<78r78v79r–79v80r>>10>>
Zobrazit ediční aparát Skrýt obsah

Také nemá nižádný konšel přietele svého nebo jiného cizieho do rady vésti bez purgmistrova odpuštěnie pod pokutú jednoho groše, kterýžto pánóm dán má býti od toho, kterýž tak jednoho do rady přivede, a ten uvedený má ihned ven vystúpiti beze všeho odmluvenie.

V radě zevně konšel nemá za přietele státi

Také nemá nižádný konšel v žádném súdě nebo v přech v radě zevně za přietele svého státi. Jestliže by pak to učinil, tehdy mají jemu z súdu těch pří ven kázati vystúpiti.

Konšel daróv nemá bráti

Také nemá nižádný konšel žádných daróv bráti pod svú přísahú od jednoho, kterýž se súditi má, druhému ke škodě a ku pohoršení.

Konšel nemá rukojmí býti

Také nižádný konšel nemá rukojmie býti proti radě a proti právu, ani také k kterým rokóm jíti má, leč by s volí a s vědomím bylo konšelským i radú.

Žaloby mají pilni býti konšelé

Také ti všichni konšelé, kteříž na radě a na právě sedie, mají ji snažně a pilně znamenati, co jeden žaluje a co druhý nad tu žalobu odpovie, proto, aby oni potom tu žalobu nebo odpověd neproměnili. A také každý konšel má s jinými vždy v radě býti pod pokutú šest haléřóv, kromě leč by od purgmistra měl odpuštěnie, tehda pro svú pilnú potřebu móž doma zuostati.

Na radhúz ktož přijdú najprvé, sú odbýváni

Také ktož kolivěk najprvé na radhúz přijde, toho mají najprvé odbýti a vyjednati, to vynímajíc, jestliže by byly vdovy, sirotci, hosté, kněžie, mnišie, jeptišky neboli měštky z potřeby pilné, ty mají napřed zpuosobeny a zjednány býti. A také když se přihodí, že se konšelé v kterú při uvieží, tu mají dokonati a se v jinú nevázati, leč by byla velmi potřebná a pilná.

O tázaní

Také když by od králova dvoru neboli hospody po kterého konšela bylo posláno a jeho tázali o kterých věcech, které se rady dotýčí, těch sám nemá odpověděti ani vypraviti, ale to znésti na jiné přísežné. Tázali li by jeho o jeho vlastních věcech, ty muož on sám odpověděti. A tak muož každý konšel ke dvoru a k hospodě pro svú vlastní při dobře [k]text doplněný editorem kniežetciemu dvoru a k hospodě jíti a svú věc, kterak moci bude najužitečnějie, vypraviti.

O moci konšelské k vyznání v potazu

Také když to jest, že dva konšely nebo viece z rady plné k vyznání vysláni budú, ti viece nemají moci o jiných věcech, nežli v té při a věci, o kteréž sú posláni, a tu přijdúce zase, mají jiným u plné radě zjeviti.

O vyjití

Také když to jest, že se přihodí, že jeden konšel z radné jistby pro svú potřebu ven vystúpí, tehda nemá dolóv s radhúza bez odpuštěnie purgmistrova sjíti pod pokutú šesti haléřóv.

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 23 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).