[Staré letopisy české, text V]

Cisterciácký klášter (Vyšší Brod, Česko), sign. č. 101, 188r–198r. Editor Černá, Alena M. Ediční poznámka
[190v]číslo strany rukopisu

Itemcizojazyčný text téhož léta přěd Květnú neděli táborští a sirotci v noci chtěli jsú město Prahu ztéci a zlézti, řebříky ke zdem přistavivše, ale od Pražan jsú ode zdí otehnáni.

Itemcizojazyčný text téhož [léta]text doplněný editorem město Slaný obleženo jest od táboruov, sirotkuov, Žateckých a Lúnských u Veliký čtvrtek, v kterémžto městě panoše páně Hynkovi z Valštejna a jiní statečně sú sě bránili. A potom lstivě skrzě zradu týchž měšťan na nich dobyto. A mnoho lidí u městě zbivše, panoše na zvonici zapálivše, rychtářě i s konšely v masných krámiech spálivše a statky jich pobravše, z kořen to město vypálili. A ty věci staly sú se v úterý po Próvodě, v kterémžto městě zabit jest kněz a slovútný kazatel, kněz Křišťan, s knězem Václavem, svým třiedníkem, a slovútný panoše Jan Srsa jednovoký, Petr Kamenec a Zdeněk Haramille.

Itemcizojazyčný text téhož léta Květnice tvrz dobyta jest na Prokopovi Trčkovi jednookém při svátku Ducha svatého.

Itemcizojazyčný text téhož léta bylo jest horko veliké v zemi, že pro horkost lidé, dělajíc na poli, mřěli jsú.

Itemcizojazyčný text léta téhož Švihov tvrz, Rychmburk hrad a Michalovice dobyty jsú a mnoho jiných hraduov od bratří táborských a sirotčích.

Itemcizojazyčný text léta téhož na podzim tíž dobyli Vožice.

Itemcizojazyčný text léta téhož táborští přitrhli sú blízko ku Praze do Vršovic a oblehli sú Prahu. A tu střědu na svatého Lukáše smířili jsú sě s praženy.

Itemcizojazyčný text po tom smíření knieže Sigmund s pražany a s tábory jeli jsú do Moravy a do Rakús a dobyli jsú města Retcě, z něhožto přinesli jsú hrabí retckého, kterýžto u Praze chován jest u vězení. A po dvú letú umřěl jest na Hradě pražském u vězení. A při šturmu u toho města Retcě pan Bohuslav Švamberk, hautman táborský, šípem z města smrtedlně zastřělen jsa, umřěl.

Itemcizojazyčný text léta MCCCCXXVI v neděli po svatém Vítu pražené s knězem Zigmundem, s tábory, sirotky a s jinými Čechy oblehli jsú město Ústie na Labi, kterémuž městu markrabie míšeňský s jinými mnohými kniežaty, hrabiemi a pány z německých zemí přijel jest na pomoc. A tu jsú s nimi Čechové boj vzali. A přěmoženi jsú od Čechóv a z země vyhnáni a z ně[191r]číslo strany rukopisumeckého

X
 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 6 měsíci a 19 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).