Zdravotní šestero

Kapitulní knihovna (Praha, Česko), sign. G 21, 191rv. Editor Černá, Alena M. (Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.). Ediční poznámka

Edice vznikla s podporou dlouhodobého koncepčního rozvoje Ústavu pro jazyk český AV ČR, v. v. i., RVO: 68378092.

Práce používá také data a nástroje, které poskytuje Vokabulář webový (https://vokabular.ujc.cas.cz) v rámci výzkumné infrastruktury LINDAT/CLARIAH-CZ (https://lindat.cz) podporované Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky (projekt č. LM2023062).

<<<10<191r191v>>10>>
Zobrazit ediční aparát

zimě vždy horké. Také sě na plný želudek nemoci. Ani také po lázni brzo jězte, nebo žaludek zvláště po lázni své přirozenie ztratí, proto hrubé věci požiti nemóž. Také sě v nových lázních nemyti, nebo sě od toho rozličná nemoc stává.

O třetiem také učí, aby sobě člověk neuškodil na hýbaní, ani mnoho chodil úsilně, ani jězdil, ani skákal, ani běhal přielišně, nebo také těžké běhánie mdlí duši a ven pudí. Také slušie skrovně pokojnu býti tak, aby v uobém člověk měl pravú smieru, aby ani sebú přieliš odpočíval, ani sebú náramně hýbal.

O čtvrtém, to jest o spání a o bdění, takto učí, aby vždy člověk včas lehl spáti, to jest, když mrkne, a vždy prvé usnutie na pravéj straně učiniti, potom, líbí li sě, móž sě na levú obrátiti. Také neroďte ve dne mnoho spáti, a najviece, kdyžto jest žaludek prázden, jako v mešnú hodinu, neb sě z toho stává studená nemoc. O tom mistr Ipokras praví: Sen jest jako smrt obecen a přirozen, aby v noci neběhal a dne nezameškal na jeho diele, točíš aby v noci spali a ve dne dělali. Také na chřebtě aby nikdy nespali, nebo od toho spánie bývá padúcie nemoc.

O pátém, to jest o měkosti a tvrdosti v životě, učí, aby sě člověk horkého povětřie choval, nebo pro veliký pot člověk bude měkek, také sě varovati veliké zimy, nebo svieže mokrost, a tudy mokrost žaludek tvrdí.

O šestém, to jest o veselí a o smutku, tako učí, by sě člověk choval přílišného veselé, nebo velikým veselím srdce sě otevře a duši vypustí. O tom praví mistr Galienus, že viděl, ano jeden smějě sě umřel. Také sě stává od velikého hněva nebo smutka, nebo smutek raní srdce a odtud sě nemoc stane. O tom praví mistr Avicena: Veliké sě radosti chovajte a smutka přes noc nikakéž při sobě neostaviti.

Toť jest těch šest věcí, na nichžť každého člověka zdravie leží všecko. To jest vybráno z knih z lékařských krátkými slovy. A ktož proti tomu mluví, ten nenie […]text doplněný editorem[5]na pravém okraji je touž rukou připsáno snad: „múdr“ ale klamař, nebo mluví proti mistrovi Ipokrasovi a proti mistru Galienovi a proti mistru Aviceně.

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2024, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2024, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2024, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 18 lety, 8 měsíci a 13 dny; verze dat: 1.1.27
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).