Zdravotní šestero

Národní knihovna České republiky (Praha, Česko), sign. XVII H 26, 201v–204r. Editor Černá, Alena M. (Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.). Ediční poznámka

Edice vznikla s podporou dlouhodobého koncepčního rozvoje Ústavu pro jazyk český AV ČR, v. v. i., RVO: 68378092.

Práce používá také data a nástroje, které poskytuje Vokabulář webový (https://vokabular.ujc.cas.cz) v rámci výzkumné infrastruktury LINDAT/CLARIAH-CZ (https://lindat.cz) podporované Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky (projekt č. LM2023062).

<<<10<201v–202v203r–204r>>10>>
Skrýt ediční aparát Skrýt obsah

škod[203r]číslo strany rukopisunější. Jakož praví mistr Avicena, že to silné porazí nepožitú krmi svú mocí, a tudy životu uškodí. Také v létě muožete jísti studené krmě, ale ne vždy teplé, ale v zimě vždy horké. Také na sytý žaludek nemyti sě ani také po lázni brzo jísti, neb v lázni žaludek své přirozenie ztratí a pro rozličné nemoci požiti nemuož. Také sě ve mnohých láznách nemyti, neb sě od toho rozličná nemoc stává.

O třetím takto učiň, aby sobě člověk neuškodil na hýbaní[b]hýbaní] hybanie ani mnoho chodil úsilně, nebo těžké věci mdlé duši a ven pudí. Také slušie skrovně pokojnu býti, tak, aby v uobém měl člověk pravú smiernost.

O čtvrtém, nespání a bdění, také učiň, aby vždy člověk včas lehl a šel spat, to jest, když mrká. A vždy usnutí prvé na pravé ruce, potom, líbí liť sě, obrátiti na levú. A také neroďte ve dne [203v]číslo strany rukopisu mnoho spáti ani viece, když žaludek prázden jest, jako v nešporní hodinu, neb sě od toho stává studená nemoc. O tom mistr Ipokras praví: Sen jest jako smrt oblečen, aby v noci neběhal a dne nezmeškal v jeho diele, totiž aby v noci spali a ve dne bděli a dělali. Také na chřbetě nespěte, neb od toho spánie padúcie nemoc bývá.

O pátém, to jest o měkkosti a o tvrdosti v životě, učiň, aby sě člověk horkého povětřie choval, neb pro veliký pot člověk bývá měkký. Také se jest varovati veliké zimy, neb to svieže mokrost, a tudy žaludek svieže a tvrdí.

O šestém, to jest o veselí a o smutku, takto učiň, aby sě varoval přílišného veselé, neb velikým veselím srdce se otvoří a duše vystúpí. O tom praví mistr Galienus, ano jeden směje sě umřěl. Také sě stává od velikého hněvu neb smutku, neb smutek raní srdce a srdce mdlí a odtud se nemoc stane. A o tom praví mistr Avicena: Veliké sě [204r]číslo strany rukopisu radosti chovajte a smutka přes noc neostávajte.

Toť jest těch šest věcí, na nichž každého člověka zdravie leží. To jest vybráno z kněh lékařských krátkými slovci. A ktož proti tomu mluví, ten nenie lékař, ale klamař, neb mluví proti mistru Ipokrasovi, Galienovi, Avicenovi a proti mistru Atvinovi[2]Atvinovi: Athwinowj.

X
bhýbaní] hybanie
2Atvinovi: Athwinowj
 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2024, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2024, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2024, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 18 lety, 4 měsíci a 12 dny; verze dat: 1.1.26
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).