Zdravotní šestero

Národní knihovna České republiky (Praha, Česko), sign. XVII H 26, 201v–204r. Editor Černá, Alena M. (Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.). Ediční poznámka

Edice vznikla s podporou dlouhodobého koncepčního rozvoje Ústavu pro jazyk český AV ČR, v. v. i., RVO: 68378092.

Práce používá také data a nástroje, které poskytuje Vokabulář webový (https://vokabular.ujc.cas.cz) v rámci výzkumné infrastruktury LINDAT/CLARIAH-CZ (https://lindat.cz) podporované Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky (projekt č. LM2023062).

<<<10<201v–202v203r–204r>>10>>
Skrýt ediční aparát Skrýt obsah

[201v]číslo strany rukopisu

Počíná sě zpráva a lékařstvie, kterak se máš zachovati ve zdraví od zlého povětřie v mor

Atvin[1]Atvin: ATwin, tak řečený mistr, to praví za jisté, že každý člověk, šesteru věc čině, že bude z boží pomocí dlúho zdráv. Prvá věc jest dobrého povětřie hlédati a zlého sě varovati. {Pánu Bohu všemohoucímu se odevzdati a za milost a spasení prositi a s tím spravedlivý pokání činiti a potom dále}marginální přípisek mladší rukou Druhá [202r]číslo strany rukopisu věc jest skrovnost na pití a na jedení, aby to bylo čisté a zdravé. Třetie jest věc odpočívanie sličné a múdré hýbanie tvým životem a oblovánie. Čtvrtá věc jest vhod spánie a vhod bděnie. Pátá věc jest, aby sě choval, aby nebyl tvrd v životě ani velmi měkek. Šestá věc jest, aby sě choval přílišného veselé. Toť jest těch šest věcí, ktož je má v paměti, ten bude dlúho zdráv. A protož každé věci zvláště ten mistr učí, kterak má činiti.

Prvé, o povětří[a]povětří] powietrzie, takto praví: Všelikého nejasného a nečistého sě chovati, leč buď smrduté, leč nesmrduté. A protož, když jest jasno, zákon jest ráno vstáti, ale když jest mračno, zákon jest dlúho spáti. A najviec smradu bahnového, jako jest na močidlech, a také od smradu mrzkého, od toho sě zarozují tajné nemoci v životiech šlechetných. Protož kto chce ten smrad od sebe zapuditi, ten drž oman pod jazykem rozžije.

O druhém, to jest o jedení a o pití, učiň, aby člověk vždy málo pochodil před obědem [202v]číslo strany rukopisunebo podělal. A když přijde žádost k jedení, ihned jísti, a nic neodvlačiti a vždy vstáti od stolu, málo lačen jsa. Také ižádného ovoce na čtítrobu nejísti pro jeho náhlé požitie a v nohy obrácenie. Ale po krmiech muož jísti ovoce, avšak skrovně. Také vždy sě držěti dobrých krmí, jakožto kozlenec, kuřenec, kuroptví, jiného masa, když svój čas má. Také se varuj studených krmí od mléka. Také na žádném obědě nejez mléka a ryb spolu, neb to praví mistr Avicena, že od toho bývá člověk často malomocen. Také když se napíš a na to pitie nic nejieš, leč by sě velmi chtělo, také pitie bývá z pomyšlenie. A také vody na lačný život nepiti, neb všecka žádost k jedení uhašuje se. Také pitie čisté vždy píti a kalného sě varovati. A také na sytý žaludek přieliš mnoho nepí, ale raději se procházej. Také čím jest lepší pitie, tiem jest po obědě škod[203r]číslo strany rukopisunější.

X
1Atvin: ATwin
apovětří] powietrzie
 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2024, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2024, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2024, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 18 lety, 2 měsíci a 27 dny; verze dat: 1.1.26
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).