Žofie Albínka z Helfenburku: [Dopisy]

Národní archiv České republiky (Praha, Česko), sign. AZK 2574, AZK 2576, AZK 2577, AZK 2578, AZK 2579, AZK 2580, SM B 45/5/6, SM B 45/5/7, 42 f. Editor Hejdová, Tereza. Ediční poznámka

Při vzniku práce byly využity zdroje Výzkumné infrastruktury pro diachronní bohemistiku (RIDICS, http://vokabular.ujc.cas.cz)

[XXVIII'2v]číslo strany rukopisu

Vysoce urozenému pánu, pánu nejvyžšímu purkhrabímu pražskému a nejvyžším pánům, pánům ouředníkům a soudcům zemským Království českého, Jich Milostem.

[125]SM B 45/5/30

[XXIX'1r]číslo strany rukopisu

Vaší Milosti, urození páni, páni urození a stateční páni rytíři, Vaší Milosti, pane presidens, páni nám laskavě přízniví.

Vaší Milosti oznamujeme, že sme Jich Milostem pánům komisařům psaní žádostivé a přátelské učinili, aby se ráčili o den, kdy by na grunty kláštera našeho u vsi Velemína, kdež činili jest s pánem Jiříkem Černínem z Chudenic, na Oujezdě pod Vostrejm, snésti[s]snésti] snesli a vyjeti a ty meze spatřiti, ano pokud možné i nás porovnati ráčili. I jest nám od Jich Milostí vzkázáno, že se obávati ráčí, aby ten vejezd daremný nebyl a on, pán Jiřík Theobald Černín, předešlé obrany nepožíval, pokavád s pannou Lucií Černínkou z Chudenic, sestrou svou, bratří Černínové na slavném soudu zemském spokojeni nebudou. Však nicméněji že Jeho Milosti rada jest, poněvadž on, pán Jiří Theobald Černín z Chudenic, vždy jak na poručení Jeho Milosti císařské, tak také i Vašich Milostí nepřestává lidem a poddaným našim škoditi, abyšte ráčili pánu Černínovi poručení přísné učiniti a dotýká se tu kruntův klášterských komory Království českého, aby od předsevzetí svého upustil a se spokojil, kruntův klášterských neodjímal, lidí nesužoval a lesův sobě nepřivlastňoval a nebral. A při tom také obávati se jest, pokudž svědkové, lidé staří a cizopanští sou, kdyby se s tou komisí prodlívalo a oni prostředkem smrti z tohoto světa sešli. A již někteří hraničníky posekané i odvezené sou a on užívá a my toho těžce poslouchati musíme, snad by chtěl sobě všeckno přivlastniti, ale Pán Bůh uchovati ráčí. Vašich Milostí snesitelných a důležitých potřeb našich pro Pána Boha a milosrdenství jeho svaté prosíme, že se k tomu nakloniti na místě Jeho Milosti císaře pána, pána nás všech nejmilostivějšího, a jemu, pánu Černínovi z Chudenic, poručení, aby neškodil, kruntu neodjímal,

X
ssnésti] snesli
12412. listopadu; připsáno jinou rukou, rok chybí
125SM B 45/5/30
 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2024, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2024, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2024, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 18 lety, 7 měsíci a 3 dny; verze dat: 1.1.26
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).