Dorota z Krumlova: [Dopisy, Svatý Jiří na Pražském hradě]

Národní archiv (Praha, Česko), sign. AZK 2570, SM B45/5/3, 15 f. Editor Hejdová, Tereza. Ediční poznámka

Při vzniku práce byly využity zdroje Výzkumné infrastruktury pro diachronní bohemistiku (RIDICS, <http://vokabular.ujc.cas.cz>).

[II'2v]číslo strany rukopisu

Vejpis suplikací, aby se pan hejtman Hradu pražského v grunty klášterské nevkládal etc.cizojazyčný text, o z[á]text doplněný editorempověd myslivosti na gruntech klášterských.

[4]SM B 45/5/3

[III'1r]číslo strany rukopisu

Nejnepřemoženější velikomocný volený císaři římský a český etc.cizojazyčný text králi a pane, pane náš nejmilostivější.

Na Vaši císařskou Milost poníženě s konventem svým vznášíme stížnost svou, kterú od[h]od] do urozeného a statečného rytíře pána Mikuláše Miřkovského z Tropčic, hejtmana Hradu pražského, neseme. A to v tom, že nám v uohradu kláštera našeho, jakž od starodávna vysazen jest, sahá. A tu při klášteře našem jest starý služebník, kterýž někdy vzal sud piva a pro pohodlí lidem poddanejm našim, když souc od nás obesláni, někdy pro potřeby Vaší císařské Milosti a někdy pro naše a někdy pro jich vlastní, že tu to pohodlí měli a se napili, tolikéž i ti, kteříž v témž klášterském zavřeni sou. A toho šenku pan hejtman témuž starému služebníku i nám, když někdy mimo potřebu naši některý sme soudek vína měli vydati a vyšenkovati dáti, zbraňuje. Ješto není pamětníků, aby kdy který pan hejtman Hradu pražského v grunty klášterské vkládati se jměl.

Že tolikéž na Vaši císařskou Milost poníženě vznášíme, že Vaší císařské Milosti k této duoležité potřebě, k tažení děl a jiných potřeb válečných, s velikou těžkostí naší i poddaných našich vypravili sme dvadceti koní a dva fasuňky. A z těch dvadceti jediné tří koní velmi hubení sú a jeden fasuňk nám navrácený a ostatek jich tam zůstalo. I jest služby na týž koně zaslouženě zuostane dvě stě tři zlatý a čtyřidceti krejcarův. A protož Vaší císařské Milosti poníženě prosíme, že Vaše císařská[i]císařská] cziſarzſke Milost milostivě poručiti ráčí, aby takový dluh pozůstalý spravedlivě zaplacen byl, aby ti chudí lidé, poddaní naši, mohli sobě zase jiné hovádka spůsobiti, poněvadž díla již nastávají.

I toho před Vaší císařskou Milostí tejna učiniti nám se nezdálo, že mnozí z dobrých lidí sobě za obyčej vzali, jako by klášterské věci všem svobodné byly, že po gruntech našich s všelikou myslivostí chodí, jezdí, chudým lidem i nám časem letním s vyžlaty, chrty, kterýchž veliký počet mívají, na vobilí a jiných věcech velikou škodu činí, všecko vyhoní, vyštvou, roženou, ješto někdy, kdyby Vaše císařská Milost neb místo Vaší císařské Milosti držící chtěli jakou kratochvíl jmíti a nějakou myslivost provésti, nic se nevejde, všecko oni

X
hod] do
icísařská] cziſarzſke
4SM B 45/5/3
 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 5 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).