Připomínky k Vokabuláři webovému

     Na této stránce nám můžete napsat své připomínky k provozu či k informacím Vokabuláře webového.

     Pokud si přejete, abychom na Vaši připomínku odpověděli, uveďte tuto skutečnost v textu Vaší zprávy a vyplňte laskavě kolonku Jméno a E-mail. Vynasnažíme se, abychom na Vaši připomínku reagovali co nejdříve, nejpozději do 14 dnů. Upozorňujeme, že neřešíme domácí úkoly a další školní práce. V těchto případech Vám může pomoci dostupná odborná literatura či další zdroje. Pokud má Vaše připomínka charakter dotazu, upozorňujeme, že odpovědi na dotazy jsou v Ústavu pro jazyk český AV ČR zpoplatněny.

     Jestliže zaškrtnete políčko Souhlasím s publikováním připomínky na VW, Vaše připomínka bude na stránkách VW uveřejněna s Vaším jménem, nikoliv však s Vaší e-mailovou adresou.

     Provozovatel stránek si vyhrazuje právo vyřadit připomínky, které jsou pro provoz Vokabuláře webového zcela nepřínosné či které jsou v rozporu s dobrými mravy.

Max. 2000 znaků
zbývá:
Můžete používat diakritiku.
 
Jméno:
E-mail: (nezveřejňuje se)  


Připomínky za poslední měsíc


Heslo:
Připomínka: Vazeni: Pradedecek Frantisek Dedina (1834-1914) napsal pameti, ktere byly vydany vnukem profesorem Dedinou pod nazvem "Bejvavalo". Mimo jine staroceske vyrazy, ktere muzeme najit nebo si domyslet, pradecek pouziva vyraz "sinna komora", ktery jsme nebyli schopni ani ve Vasem slovniku ani nikde jinde najit. Sinna komora byla soucasti obytnych mistnosti na kazdem statku. Pradedecek se nikde nezminuje o "loznici". Napriklad, vymenkarovo obydli sestavalo ze dvou mistnosti: Sednice (seknice) a sinna komora. To ovsem samo o sobe loznici nevysvetluje, protoze podminky v polovine 19. stoleti byly ponekud primitivni: Pomocny ucitel napriklad spal ve tride za tabuli. Je take mozne, ze pradedecek pouzival "mistni vyraz", ktery mohl byt v jine vesnici pouze za kopcem neznamy. Oblast se nachazi v okoli Mlade Boleslavi, obce Dobrovice, Straky, Zbozicko a Podcejk. Muzete nam dat nejake vysvetleni vyrazu sinna komora? Dekuji, Ivan Orisek, Forestburgh, New York
Autor: Ivan Orisek
Přidáno: 12.4.2018 23:47:00
Odpověď: Vážený pane, děkujeme za Váš dotaz. Přídavné jméno „sinný“ bychom dnes psali „sínný“, příp. „síňný“, srov. heslo „sínný“ v Jungmannově Slovníku česko-německém (digitální podobu tohoto slovníku naleznete v našem Vokabuláři zde: http://vokabular.ujc.cas.cz/moduly/slovniky). Jedná se o přídavné jméno odvozené od slova „síň“ (ve starší češtině mělo podobu „sín“), které označovalo např. i (před)síň ve venkovském stavení komorového typu, srov. např. slovník Václava Jana Rosy z r. 1672, který uvádí, že „síň jest přední díl domu před jistbou neb komorou, atrium, vestibulum, Vorzimmer“ (digitální podobu tohoto slovníku naleznete ve Vokabuláři zde: http://vokabular.ujc.cas.cz/nezapojene.aspx?idz=eRosaThesN). „Sínná komora“ byl většinou nevytápěný prostor přístupný z (před)síně, který sloužil k různým hospodářským účelům, např. jako spíž, úložný prostor apod. O ložnici se nejednalo, ke spaní, stejně jako k obývání, sloužila právě sednice. S pozdravem Štěpán Šimek

logo ÚJČCopyright © 2006–2018, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2018, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2018, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 11 lety, 5 měsíci a 10 dny; verze dat: 1.1.4
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovyStrategie AV21
Web je podpořen projektem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy č. LM2015081
„Výzkumná infrastruktura pro diachronní bohemistiku“ (akronym RIDICS) v rámci Projektu velkých infrastruktur pro VaVaI.