|
|
nadvzvýšiti, -šu, -ší pf. (ipf. nadvzvyšovati); k vzvýšiti 1. koho/co vyvýšit, vyzvednout do výše: viděl sem nemilostivého nadwzwiſſena a vzpodvižena jako cedry Libani ŽaltKlem 36,35 (nadzwyſſena a vzvýšena ~Wittb, povýšena a podjata ~Pod, nazvýšena a vzvýšena ~Kap, nazdvižena a povýšena BiblOl, převýšeného i povzdviženého ~Lit, povýšeného vysoko a pozdviženého ~Pad, vyvýšeného a pozdviženého ~Praž) superexaltatum et elevatum 2. koho vyzdvihnout, vyvýšit někoho, vyznat vyšší důstojnost něčí: blahaj země hospodina; chval a nadwzwyſſ jeho na věky ŽaltPod 132a (Dn 3,74: nadzwyſſte Pror, vzvýši ŽaltWittb, povyš ~Klem, BiblOl, ~Lit, převyš ~Pad, vyvyšuj ~Praž) superexaltet eum; chvalte a nadzwyſſte jeho [Hospodina] na věky BiblDrážď Dn 3,83 (var. v. nadvzdvihnúti 2); chvalte a nadzwyſte jeho [Hospodina] na věky Pror Dn 3,88 (var. v. nadvzdvihnúti 2) Zdroj: Staročeský slovník, [seš.] 1–26. Praha: Academia, 1968–2008.
nadvzvýšiti, nadzvýšiti, -šu, šíš, pftiv., superexaltare. — Viděl sem nemilostivého nadwzwiſſena a vzpodvižena superexaltatum et elevatum ŽKlem. 36, 35, nadzwyſtena a wzwyſſena (sic) ŽWittb. tamt.; pros za mě pro tu nadzwyſſenu slávu Modl. 155b; nadzwyſſte jeho superexaltate Pror. Dan. 3, 59. Zdroj: Gebauer, J., Slovník staročeský, I–II. Praha: Česká akademie císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění a Česká grafická společnost Unie, 1903 a 1916; Praha: Academia, 1970².
nadvzvýšiti, -šu, -šíš dok. vyzvednout do výše, vyzdvihnout; vyvýšit někoho Zdroj: Bělič, J. – Kamiš, A. – Kučera, K., Malý staročeský slovník. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1979.
|